Trombektomia - pierwszy taki zabieg w naszym regionie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Joanna Pluta

Trombektomia - pierwszy taki zabieg w naszym regionie [zdjęcia]

Joanna Pluta

Trombektomia - brzmi obco? Ale ratuje życie. Przełomowego zabiegu w leczeniu udaru mózgu dokonali lekarze z Biziela.

Trombektomia to mechaniczne udrożnienie tętnicy mózgowej. - Zabieg jest zarezerwowany dla pacjentów ze „świeżym udarem” - tłumaczy dr Violetta Palacz-Duda z Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu i Oddziału Neurologii szpitala im. Biziela w Bydgoszczy. - Wykonuje się go u pacjentów ze stwierdzoną niedrożnością głównych tętnic mózgowych, którym grozi ciężkie inwalidztwo, a nawet śmierć.

Trombektomia - pierwszy taki zabieg w naszym regionie [zdjęcia]
materiały szpitala Przed zabiegiem.

Trombektomia wykonana odpowiednio wcześnie, dzięki usunięciu skrzepliny przywraca prawidłowe krążenie mózgowe i daje szansę na znaczne ograniczenie uszkodzeń mózgu spowodowanych niedokrwieniem.

- Tak jak wszystkie zabiegi wewnątrznaczyniowe, tak i ten jest obarczony dużym ryzykiem - mówi dr Palacz-Duda. - Pierwszy zabieg w naszym szpitalu został wykonany u 72- letniej pacjentki, która trafiła do nas w nocy w 2 godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru . To niezwykle istotne, bo czasu jest bardzo mało. Każda chwila się liczy.

Trombektomia - pierwszy taki zabieg w naszym regionie [zdjęcia]
materiały szpitala Po zabiegu.

Kobieta była w stanie ciężkim. Miała porażenie prawych kończyn i zaburzenia mowy. Dzięki zabiegowi przywrócono prawidłowe krążenie krwi w jej mózgu i stan pacjentki zaczął się szybko poprawiać. Następnego dnia po zabiegu ustały zaburzenia mowy i porażenie kończyn. - Gdyby nie zabieg, pacjentka miałaby niedokrwienie całej prawej półkuli mózgu - mówi dr Palacz-Duda.

Do tej pory Oddział Udarowy szpitala Biziela w Bydgoszczy był pionierem w leczeniu trombolitycznym, polegającym na farmakologicznym rozpuszczaniu skrzeplin w tętnicach mózgowych. W Pracowni Radiologii Zabiegowej we współpracy z Oddziałem Neurochirurgii i Neurotraumatologii od kilku lat wykonuje się leczenie wewnątrznaczyniowe pacjentów z tętniakami i malformacjami naczyń mózgowych. W uruchomionym niedawno Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru Mózgu, dzięki połączeniu sił, wykorzystaniu zdobytych doświadczeń i umiejętności (w nowej technice leczenia udarów lekarze szkolili się m.in. w Klinice Neuroradiologii Uniwersytetu Karolinska w Sztokholmie) będą teraz leczeni wewnątrznaczyniowo również pacjenci z udarami niedokrwiennymi.

Jak przeprowadza się trombektomię? Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nakłucia w pachwinie, przez które, przy pomocy specjalnych cewników wewnątrznaczyniowo dochodzi się do zamkniętej tętnicy, a następnie przypominającym metalowy koszyczek trombektomem usuwa się skrzeplinę.

- To najnowsza metoda leczenia, wprowadzana w tej chwili w wiodących klinikach udarowych na świecie, w tym w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce - słyszymy w szpitalu. - Nasza placówka stała się właśnie jednym z nich.

Pierwszy nowatorski zabieg w województwie zakończył się sukcesem. I na pewno nie będzie ostatnim. W szpitalu jeszcze przed uruchomieniem Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu stworzono specjalną szybką ścieżkę diagnostyczną na SOR dla pacjentów z udarem.- Przygotowaliśmy też zespół Pracowni Radiologii Zabiegowej do nowej metody leczenia - słyszymy w lecznicy.

Trombektomia - pierwszy taki zabieg w naszym regionie [zdjęcia]
Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.