Karina Obara

Tresura ludzi się nie sprawdziła, bo mamy różne wizje świata [rozmowa]

Marcin Ilski, trener personalny, edukuje z zakresu myślenia systemowego i krytycznego, prowadzi szkolenia z dynamiki i rozwiązywania konfliktów.  W 2020 Fot. Agnieszka Radziwiłowicz Marcin Ilski, trener personalny, edukuje z zakresu myślenia systemowego i krytycznego, prowadzi szkolenia z dynamiki i rozwiązywania konfliktów. W 2020 roku ukaże się jego książka „Życzliwy Sceptycyzm. Poradnik użytkownika”.
Karina Obara

Rozmowa z Marcinem Ilskim, trenerem personalnym, o tym, jak sobie radzić, kiedy nie zgadza nam się obraz świata z wewnętrznymi przekonaniami i jak nie powierzać życia magicznemu myśleniu, a także widzieć więcej i słyszeć wyraźniej to, co się dzieje wokół.

Ponownie wygrała w Polsce partia, która nawołuje do chronienia wartości chrześcijańskich, świętości rodziny, nie chce zmian. Skąd w Polakach tak silny powrót do tradycji?
Nie ma w tym wbrew pozorom zbyt wiele zaskoczenia. Nie udała się modernizacja, która polegała na tym, że każdy dostawał swój los we własne ręce i coś z tym miał zrobić.

Ponownie wygrała w Polsce partia, która nawołuje do chronienia wartości chrześcijańskich, świętości rodziny, nie chce zmian. Skąd w Polakach tak silny powrót do tradycji?
Nie ma w tym wbrew pozorom zbyt wiele zaskoczenia. Nie udała się modernizacja, która polegała na tym, że każdy dostawał swój los we własne ręce i coś z tym miał zrobić. To nie mogło się udać, bo aby choć w ograniczonym zakresie „zarządzać” swoim życiem, trzeba być tego nauczonym i wyposażonym w odpowiednie narzędzia. Powrót do tego, co było, jest reakcją na poziomie automatycznym dla osób, które nie odnalazły się w tzw. nowej rzeczywistości i nie zostały jej beneficjentami.

W jaki sposób to działa?
Jeśli odczuwasz nieustanny stres i presję, to jedną z reakcji obronnych jest chęć powrotu do czasów, kiedy czegoś takiego nie odczuwałeś, gdzie sprawy wydawały ci się prostsze i bardziej poukładane, gdy ktoś sprawował nad tym kontrolę i w jakimś sensie opiekował się tobą. 

Zapraszamy do czytania pełnej wersji rozmowy.

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karina Obara

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.