Trenuj z głową na zdrowie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Anastazja Bezduszna

Trenuj z głową na zdrowie

Anastazja Bezduszna

Ponad połowa Polaków co najmniej raz w roku obiecuje sobie, że weźmie się za siebie. Najczęściej wybierają bieganie, jazdę na rowerze albo ćwiczenia siłowe.

Jednak rozpoczynając przygodę ze sportem, warto zacząć od pytania, czy wybraliśmy aktywność odpowiednią dla naszego organizmu. Zanim rozpoczniemy treningi, powinniśmy wykonać podstawowe badania profilaktyczne.

- Kto większość życia spędza za biurkiem, kierownicą lub na kanapie, powinien zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń. Przed pierwszą wizytą na siłowni czy przed pierwszym biegiem dobrze jest wybrać się do fizjoterapeuty, który kompleksowo oceni naszą wydolność i ewentualne dysfunkcje - radzi dr Monika Kaczmarek-Maciejewska, fizjoterapeutka.

Właściwie wybrana aktywność to jedno. Drugie to rozgrzewka przed każdym treningiem. Jej brak albo niewłaściwe ćwiczenia mogą sprawić, że nawet zwykły trucht, podniesienie ciężaru czy jazda na rowerze mogą spowodować nieprzyjemne konsekwencje.

- Najważniejszym elementem jest odpowiedni stretching mięśni, który przygotuje układ ruchu, ścięgna oraz więzadła i ograniczy ewentualne kontuzje. Pamiętajmy o rozgrzewce i wybierzmy odpowiedni stopień zaawansowania treningu - przestrzega dr Kaczmarek-Maciejewska. Warto pamiętać, że liczba osób przestawiających się na aktywny tryb życia jest niemal równa liczbie tych, które dorobiły się już kontuzji. Winny jest tryb życia - albo nie mamy czasu na jakąkolwiek aktywność fizyczną, albo idziemy na trening i chcemy skrócić go do minimum, rezygnując z odpowiedniej rozgrzewki przed lub z rozciągania po wysiłku. Efekty?

- Wielu pacjentów zgłasza się do nas z urazami stawu barkowego, łokciowego, skręceniami stawów skokowych, uszkodzeniami więzadeł krzyżowych, a także naciągniętymi i zerwanymi mięśniami - mówi fizjoterapeutka.

Co dalej? Jeśli ból czy obrzęk nie ustępują (nie pomaga np. zimny okład), niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który zdiagnozuje problem. Zwykle zaleca się zabiegi z dziedziny fizjoterapii i fizykoterapii. Fizjoterapia to dziedzina szersza i oznacza wszystkie metody leczenia wykorzystujące to, jak organizm reaguje na bodźce. Fizykoterapia zaś to dział fizjoterapii zajmujący się zwalczaniem bólu poprzez stymulację sygnałami pochodzącymi z zewnątrz.

Najpopularniejsze zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują światło, prąd i ultradźwięki. Powszechnie stosowane jest światło czerwone i podczerwone, wytwarzane przez laser i diody LED. Zabiegi pomagają leczyć nerwobóle, bóle mięśni, stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe. Światło działa kojąco na złamania, skręcenia, uszkodzenia tkanki łącznej i torebek stawowych (najczęstsze dolegliwości biegających i grających w piłkę).

Fizykoterapia wykorzystuje też prąd o małej i średniej częstotliwości. Zmniejsza on napięcie mięśni i likwiduje stany zapalne. Prąd może też działać odczulająco i bakteriobójczo. Z kolei ultradźwiękami najczęściej leczy się kontuzje kończyn. Masują wewnętrzne warstwy skóry i pobudzają naturalną aktywność kolagenu. Zabiegi pomagają leczyć stany pourazowe związane ze złamaniami, skręceniami, naderwaniami czy zapaleniami.

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.