Trasa generalska połączy się z ósemką. Unia daje pieniądze. Rusza wielka inwestycja

Czytaj dalej
Fot. Google Maps
Marta Gawina

Trasa generalska połączy się z ósemką. Unia daje pieniądze. Rusza wielka inwestycja

Marta Gawina

To już pewne. Białystok dostanie ponad 172 mln zł unijnego wsparcia na budowę węzła Porosły. Ten ma być gotowy za dwa lata.

Jeszcze w tym roku miasto chce uzyskać pozwolenie na budowę i wybrać wykonawcę.

- Planujemy, że roboty rozpoczną się na przełomie tego i przyszłego roku - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.

Najważniejszy warunek został właśnie spełniony. Są unijne pieniądze na przebudowę wylotu na Warszawę. Białystok dostał 172 mln zł na węzeł Porosły. Koszt całej inwestycji to około 203 mln zł.

Trasa generalska w końcu połączy się z ekspresową ósemką. Przebudowany zostanie brakujący 800-metrowy odcinek ul. Kleeberga. Powstanie wiadukt nad torami. W ramach tej inwestycji zostanie również przebudowana al. Jana Pawła II od skrzyżowania z szosą ełcką do węzła Porosły (ekspresowa S8).

Jest szansa, że to się zmieni. Budowa węzła Porosły, wraz z brakującym 800-metrowym odcinkiem trasy generalskiej znalazła się na liście inwestycji, które dostaną dofinansowanie z programu Polska Wschodnia. Wsparcie wyniesie ponad 172 mln zł. Koszt całej inwestycji to ponad 203 mln zł.

Trasa generalska połączy się z ósemką. Unia daje pieniądze. Rusza wielka inwestycja

- Wyjście na Porosły usprawni połączenie z Warszawą czy Łomżą. Skróci się czas dojazdu do tych miast - mówi Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego.

- Mamy nadzieję, że w tym roku otrzymamy taką zgodę, podpiszemy umowę na unijne dofinansowanie i wybierzemy wykonawcę. Wtedy roboty budowlane mogłyby rozpocząć się na przełomie tego i przyszłego roku - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.

Przebudowany zostanie 800-metrowy fragment ul. Kleeberga. To brakujący odcinek miejskiej obwodnicy, czyli trasy generalskiej. W ramach tej inwestycji planowana jest również przebudowa al. Jana Pawła II od skrzyżowania z ul. Narodowych Sił Zbrojnych aż do miejscowości Porosły na ekspresowej ósemce, gdzie powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie. - Powstaną również dwupoziomowy rozjazd w stronę ul. Kleeberga i Jana Pawła II, dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Elewatorską i wiadukt nad torami - wymienia Urszula Mirończuk.

Natomiast na planowanym dwupoziomowym skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Narodowych Sił Zbrojnych węzeł Porosły połączy się z trasą niepodległości.

Inwestycja powinna zakończyć się za dwa lata.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.