Materiał informacyjny

Tradycyjne wyroby z mięsa polskiego pochodzenia

Tradycyjne wyroby z mięsa polskiego pochodzenia
Materiał informacyjny

Zakład Masarski Danuta i Andrzej Lepak to wielopokoleniowa firma istniejąca od 1992 roku – przekazana z ojca na syna. Długoletnie doświadczenie oraz wierność recepturom jest naszym znakiem rozpoznawczym. Współpracujemy z lokalnymi hodowcami trzody i bydła, którzy tak jak my stawiają przede wszystkim na najwyższą jakość.

Tradycyjne wyroby z mięsa polskiego pochodzenia

Produkcja naszych wyrobów odbywa się w całości zgodnie z procedurami HACCP, GHP i GMP, dzięki czemu możemy zapewnić klientom, że nasze produkty są w pełni bezpieczne i zdrowe.

Wędzenie tradycyjne z wykorzystaniem drzewa doskonałej jakości pozyskanego prosto z serca Borów Tucholskich zapewnia wyjątkowy smak i aromat naszym wyrobom. Zachowanie oryginalnych receptur oraz szeroki wachlarz przypraw dopasowany indywidualnie do każdego produktu tak, by podkreślić jego walory, sprawiają, że wystarczy raz skosztować naszych specjałów, by na zawsze zapamiętać niezrównaną z niczym innym sensację smakową.

Tradycyjne wyroby z mięsa polskiego pochodzenia

Przy produkcji wyrobów nie zapominamy także o ochronie środowiska – to przecież jemu zawdzięczamy surowiec oraz tradycyjne pochodzenie naszych produktów.

Czekamy na Was w naszych punktach sprzedaży w Czersku, Tucholi, Pelpinie– cieszymy się z każdego nowego i powracającego klienta! Nasi sprzedawcy odpowiedzą na wszelkie pytania oraz doradzą w wyborze wyrobów.

Zapraszamy serdecznie, Danuta i Andrzej Lepak.

89-504 Legbąd
ul. Żwirowa 13
tel. 52 33 415 07

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.