Tory nie, slip może w późniejszym czasie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Muszyński
Anna Stasiewicz

Tory nie, slip może w późniejszym czasie

Anna Stasiewicz

Slip dla łodzi ratowniczych ma szansę powstać, natomiast miasto Bydgoszcz nie widzi możliwości przebudowy torowiska na Jagiellońskiej.

Strażacy zabiegają o budowę slipu na Brdzie, czyli zjazdu dla łodzi ratowniczych. Mówił o tym na ostatniej sesji radnym st. bryg. Wojciech Gmurczyk, komendant PSP w Bydgoszczy.

Takie zjazdy najbardziej potrzebne są w górnym biegu rzeki, na przykład Klubu Sportowego Astoria/ul.Żeglarskiej czy w Smukale.

Problemu braku slipu dla łodzi ratowniczych dotyczyła interpelacja radnego Jarosława Wenderlicha.

Jak informuje prezydent Rafał Bruski, po konsultacjach z policjantami, strażakami i rejonowym WOPR-em ustalono trzy lokalizacje dla slipów. To ul. Nadrzeczna - na prawym brzegu Brdy przed mostami kolejowymi; południowy brzeg Kanału Bydgoskiego, rzeka Brda - okolice ul. Rajskiej.

Jak dodaje prezydent Bruski, inwestycja będzie rozpatrywana po pozyskaniu środków z zewnątrz oraz możliwości finansowych podczas konstruowania kolejnego budżetu.

Miasto wskazuje też kilka lokalizacji, gdzie istnieje możliwość wodowania łodzi ratowniczych. To m.in. rejon ulicy Rajskiej, ul. Nad Wisłą czy stanicy WOPR przy ul. Toruńskiej.

W przypadku dojazdu, szczególnie do pożaru, liczy się dosłownie każda minuta. Strażacy wskazują, że samochody ratownicze mają problem z poruszaniem się na przykład po torach tramwajowych. Tak jest m.in. przy ul. Jagiellońskiej.

- Przebudowa torowiska na odcinku między rondem Jagiellonów a rondem Fordońskim z klasycznego na zabudowane kosztowałoby w przybliżeniu ok. 14,5 mln zł brutto - odpowiada Mirosław Kozłowicz. - Kwota nie uwzględnia przebudowy sieci trakcyjnej, układu drogowego oraz infrastruktury podziemnej.

Zdaniem wiceprezydenta, dużem koszty przebudowy, istniejący dobry stan techniczny i pogorszenie się warunków bezpieczeństwa, torowisko nie będzie przebudowywane.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.