Toruński Metron jest na prostej?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(mo)

Toruński Metron jest na prostej?

(mo)

Przy Targowej działają dziś dwie spółki, pracuje 150 osób. Główny produkt to wciąż wodomierze. W sądach wciąż toczą się sprawy z naszymi wierzycielami - mówi Leszek Pilarski, prezes.

Ulica Targowa 12/22 w Toruniu. Pod tym adresem formalnie mieszczą się dwie spółki: Metron i Capital Inwestment Systemy Opomiarowania. Prezesem obu jest Leszek Pilarski. Metron produkuje, Capital sprzedaje jego wyroby.

- A wygląda, jakby się tu nic nie działo - komentują mieszkańcy Torunia.

Rzeczywiście, przed błagającym o remont biurowcem stoi zaledwie osiem aut. Nieco dalej - kilkanaście kolejnych. Cisza, spokój, brzydota. Jest po godzinie 10, a zegar w portierni firmy niegdyś produkującej czasomierze stoi i wskazuje godzinę 7.45. - Zegarów tutaj nie sprzedają, ale wodomierze tak - informuje grzecznie portier.

Zakład w niczym nie przypomina tętniącej życiem fabryki sprzed lat. A przypomnijmy, że przy ulicy Targowej pracowały kiedyś setki torunian, a marka Metron znana była w całym kraju. I była naprawdę silna.

- Metron zalega miastu m.in. opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu skarbu państwa - podaje wydział gospodarki nieruchomościami urzędu miasta. Tak zwana opłata wieczysta to jednak niejedyna zaległość spółki Metron. Winna ona jest jeszcze miastu podatek od nieruchomości.

- Indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składane przez podatników, płatników lub inkasentów objęte są tajemnicą skarbową. Dlatego o kwotach nie możemy mówić - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta.

Leszek Pilarski, prezesujący obu wspomnianym spółkom, nie kryje, że problemy wciąż im towarzyszą. - W przyszłym tygodniu spotykamy się z przedstawicielem skarbu państwa. W sądach toczą się też ciągle sprawy z wierzycielami Metronu. I z tymi starymi, i z nowymi - mówi. - Mimo wszystko zakład przy Targowej jest, działa, sprzedaje. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 150 osób.

Głównym produktem na sprzedaż pozostają wodomierze, chociaż Capital Investment, spółka handlująca metronowskim asortymentem, w ofercie ma mierniki energii i kamery monitoringu. Głównymi odbiorcami wodomierzy są Polacy.

Spółka Capital Investment dostała 8,5 miliona złotych unijnej dotacji z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka”, w ramach działania 6.1 „Paszport do eksportu”, na projekt realizowany w latach 2007-2013.

- Szukamy rąk do pracy. Brakuje nam osób z wykształceniem inżynieryjnym i średnim technicznym, np. mechatroników. Do obsadzenia mamy też stanowiska handlowców i w księgowości - zdradza Pilarski. Na pytanie, czy pracownikom płaci regularnie, zapewnia, że tak. Pytanie to uzasadnione, biorąc pod uwagę ogromne problemy załogi Metronu sprzed lat.

Autor: (mo)

(mo)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.