Toruńska lecznica na koniec pakietu

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
ML

Toruńska lecznica na koniec pakietu

ML

Umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym została podpisana wczoraj. To ostatni element modernizacji szpitali w regionie.

- Ta umowa spina klamrą pakiet medyczny. Umożliwi nie tylko modernizację szpitala w Toruniu, ale i dokończenie tego, co zaczęliśmy we Włocławku, Bydgoszczy, Świeciu - podkreślił w Warszawie Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, chwilę po podpisaniu umowy między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a samorządem województwa.

WSZ z gwarancją

EBI udzielił kredytu w wysokości 238 milionów złotych (ok. 57 mln euro) na sfinansowanie modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Transakcja jest pierwszą w kraju z udziałem sektora publicznego objętą gwarancją z budżetu UE w ramach Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera). Wiceprezes EBI Vazil Hudak zaznaczył, że to trzeci kredyt udzielony przez EBI Kujawsko-Pomorskiemu.

Finisz za trzy lata

Projekt rozbudowy WSZ jest ciekawy. Na jego realizację będą pieniądze z budżetu europejskiego, kasy województwa i szpitala. W przyszłym tygodniu nastąpi podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Budowa potrwa 3 lata. Spłata kredytu przewidziana jest na 20 lat.

Lądowisko na dachu

To ostatni element marszałkowskiego tzw. medycznego pakietu stulecia. W I etapie rozbudowano od podstaw szpital dziecięcy i Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Teraz modernizacja tych placówek będzie kontynuowana (o tym także w materiale powyżej).

Oprócz nich - szpital dla psychicznie chorych w Świeciu, szpital zakaźny w Bydgoszczy, centrum pulmonologii i szpital we Włocławku oraz szpital toruński.

Jego modernizacja obejmuje m.in. dobudowanie skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, wzniesienie pawilonów dla szpitala psychiatrycznego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, trzykondygnacyjny parking. Na dachu będzie lądowisko dla helikopterów.

ML

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.