Toruńska lecznica na koniec pakietu

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
ML

Toruńska lecznica na koniec pakietu

ML

Umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym została podpisana wczoraj. To ostatni element modernizacji szpitali w regionie.

- Ta umowa spina klamrą pakiet medyczny. Umożliwi nie tylko modernizację szpitala w Toruniu, ale i dokończenie tego, co zaczęliśmy we Włocławku, Bydgoszczy, Świeciu - podkreślił w Warszawie Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, chwilę po podpisaniu umowy między Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a samorządem województwa.

WSZ z gwarancją

EBI udzielił kredytu w wysokości 238 milionów złotych (ok. 57 mln euro) na sfinansowanie modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Transakcja jest pierwszą w kraju z udziałem sektora publicznego objętą gwarancją z budżetu UE w ramach Europejskiego Funduszu na Rzecz Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera). Wiceprezes EBI Vazil Hudak zaznaczył, że to trzeci kredyt udzielony przez EBI Kujawsko-Pomorskiemu.

Finisz za trzy lata

Projekt rozbudowy WSZ jest ciekawy. Na jego realizację będą pieniądze z budżetu europejskiego, kasy województwa i szpitala. W przyszłym tygodniu nastąpi podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Budowa potrwa 3 lata. Spłata kredytu przewidziana jest na 20 lat.

Lądowisko na dachu

To ostatni element marszałkowskiego tzw. medycznego pakietu stulecia. W I etapie rozbudowano od podstaw szpital dziecięcy i Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Teraz modernizacja tych placówek będzie kontynuowana (o tym także w materiale powyżej).

Oprócz nich - szpital dla psychicznie chorych w Świeciu, szpital zakaźny w Bydgoszczy, centrum pulmonologii i szpital we Włocławku oraz szpital toruński.

Jego modernizacja obejmuje m.in. dobudowanie skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, wzniesienie pawilonów dla szpitala psychiatrycznego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, trzykondygnacyjny parking. Na dachu będzie lądowisko dla helikopterów.

ML

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.