Joanna Maciejewska

Toruńscy uczniowie zabłysnęli we Francji

Od lewej: Damian Hirt, Szymon Dudek, Szymon Andrzejewski, Mateusz Jagielski, Błażej Ciechacki i pani Magdalena Paczkowska. Fot. nadesłane Od lewej: Damian Hirt, Szymon Dudek, Szymon Andrzejewski, Mateusz Jagielski, Błażej Ciechacki i pani Magdalena Paczkowska.
Joanna Maciejewska

Reprezentacja Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Torunia tak bardzo zachwyciła władze miasta i szkoły w Tours, że chłopcy otrzymali propozycję odbycia staży zawodowych we Francji.

Pięciu uczniów wraz z nauczycielką Magdaleną Paczkowską, spędziło w kwietniu sześć dni w Tours we Francji biorąc udział w Wiosennej Szkole Gastronomicznej. Wyjazd zorganizowano dzięki francusko-polsko-rumuńskiemu projektowi realizowanemu w ramach Erasmus Plus.

Motywem przewodnim spotkania we Francji było dziedzictwo kulinarne i edukacja w tym zakresie. Uczniowie przed wyjazdem przygotowali prezentację i film na potrawy z gęsiny, według receptur pochodzących z pierwszej polskiej książki kucharskiej z 1682 roku - Compendium Felculorum. Za przygotowane potrawy reprezentacja toruńskiej szkoły otrzymała owacje na stojąco. - Na podstawie książki przygotowaliśmy przystawkę, zupę, danie główne z gęsiny oraz deser - zdradzają uczestnicy projektu.

W trakcie pobytu w Tours uczniowie uczestniczyli w licznych konferencjach i wykładach poświęconych dziedzictwu kulinarnemu Polski, Francji, Rumunii. Wzięli również udział w konkursie kulinarnym, w którym zdobyli I miejsce. Działając w grupach międzynarodowych musieli wykazać się rozległą wiedzą nt. produktów regionalnych, serów, oraz wina. Konkurs przeprowadzony został w języku angielskim, co było doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych.

Uczniowie mieli również okazję do wymiany doświadczeń kulinarnych m.in. z Bartkiem Witkowskim - absolwentem ZSG-H w Toruniu i uczestnikiem Top Chefa oraz z Grzegorzem Łapanowskim - polskim Jamiem Oliverem, prowadzącym TOP CHEF, autorem projektu edukacyjnego „Szkoła na widelcu”, którego zachwyciła niezwykła wrażliwość kulinarna chłopaków z toruńskiej szkoły.

Kierownikiem wyjazdu ze strony polskiego partnera (UMK) był profesor Jarosław Dumanowski.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.