Torunianie nie narzekają. Są zadowoleni z jakości swojego życia

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(pb)

Torunianie nie narzekają. Są zadowoleni z jakości swojego życia

(pb)

- Wysoka pozycja Torunia cieszy, tym bardziej że zadecydowali o niej sami mieszkańcy - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

„Diagnozę społeczną 2015” przygotował znany psycholog społeczny prof. Janusz Czapliński oraz ekonomista prof. Tomasz Panek. Najbardziej zadowoleni z życia w swoim mieście są mieszkańcy Gdyni i Gdańska, ale tuż za nimi znaleźli się torunianie. Bydgoszcz znalazła się dopiero na 20. miejscu.


Diagnoza społeczna
Create bar charts

O zadowolenie z życia w Toruniu zapytano w 130 gospodarstwach domowych. To reprezentatywna próba, dająca rzetelny obraz społeczny naszego miasta.

- „Diagnoza społeczna 2015” to bardzo złożone badanie, w którym już po raz kolejny wypadliśmy bardzo dobrze - mówi dr Monika Kwiecińska-Zdrenka, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Profesor Czapiński i prof. Panek wzięli pod uwagę bardzo dużo elementów, które przyczyniły się do skonstruowania ogólnego obrazu jakości życia w poszczególnych miastach.

Toruń znalazł się na szczycie w zestawieniu miast, których mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z życia. Trzeba dodać, że chodzi tu przede wszystkim o subiektywną ocenę.

O zadowolenie z życia w Toruniu zapytano w 130 gospodarstwach domowych.
Jacek Smarz Panorama Torunia.

Torunianie wzięli udział w szczegółowym badaniu jakościowym. Pytano ich między innymi o poczucie szczęścia, posiadane dobra materialne, wykształcenie, znajomość języków obcych, udział w wyborach, stosunek do innych ludzi itd.

Dzięki odpowiedziom na te pytania twórcy „Diagnozy społecznej 2015” mogli przeanalizować, jaki jest kapitał społeczny czy też poziom cywilizacyjny w poszczególnych polskich miastach. Z ogólnopolskiego raportu wynika, że mieszkańcom Torunia żyje się dobrze z wielu powodów. Badanie przede wszystkim pokazało jednak niski poziom stresu życiowego u torunian. A to czynnik rzutujący na inne aspekty życia.

- Torunianie mają poczucie bezpieczeństwa i zajmują wysokie miejsce, jeśli chodzi o poziom dobrobytu - podkreśla socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Są też zadowoleni z opieki zdrowotnej, oferty kulturalnej i sytuacji na rynku pracy, chociaż ich zarobki są niższe niż w skali kraju.

Mówią też o Toruniu jako mieście, które ma dwie istotne cechy: jest u nas spokojnie, jak w małym miasteczku, ale z drugiej strony mamy wszystko, co jest przypisane do dużego miasta, tzn. uczelnie, szkoły, galerie handlowe, sale koncertowe itd.

Warto podkreślić, że „Diagnoza społeczna 2015” nie jest pierwszym badaniem poziomu jakości życia mieszkańców, w którym wypadliśmy dobrze. W roku 2011 oraz 2013 Toruń również był w czołówce miast, w których po prostu dobrze się żyje.

Generalnie satysfakcja z miejsca zamieszkania nie zmieniła się w większości miast. Największy spadek zadowolenia pojawił się u mieszkańców Bydgoszczy, Zabrza, Rzeszowa i Bielska-Białej.

(pb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.