Toruń zmierza do celu

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Tomasz Froehlke

Toruń zmierza do celu

Tomasz Froehlke

Za trzy lata Toruń będzie gościć halowe mistrzostwa świata weteranów. Coraz wyższe wymagania są stawiane przed miastem. To dobrze!

Od budowy pięknej Areny Toruń z bieżnią lekkoatletyczną miasto od razu zaczęło bój o wielkie imprezy. A nawet jeszcze przed jej zakończeniem, bo już w 2014 roku starał się o organizację halowych mistrzostw Europy w roku 2017. Za pierwszym razem się nie udało, ale zachwycona obiektem wizytacja przedstawicieli Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej (European Athletic) dawała realna nadzieję na przyszłość.

Do trzech razy sztuka?

Zgodnie z oczekiwaniami Toruń aplikował o rozegranie w tym mieście HME w 2019 r. Też się nie udało, ale może za trzecim razem? Halowe ME seniorów są na topie imprez, które mogą odbywać się w Toruniu? Może także halowe mistrzostwa świata, które ma za sobą Sopot, ale to będzie sprawa już trudniejsza, choć nie beznadziejna.

Ale to dopiero początki Torunia, który idzie małymi kroczkami do elity. Pierwszymi takimi była organizacja halowych mistrzostw Polski seniorów czy juniorów czy stworzenie mityngu „Copernicus Cup”. Kilka tygodni temu Międzynarodowe Stowarzyszenie Lekkiej Atletyki (IAAF) ogłosiło, że ten mityng znalazł się w gronie IAAF World Indoor Tour, powstałej przed rokiem i w pierwszym sezonie zaliczano do niego tylko cztery mityngi. Toruń dostał się do elity podczas kongresu IAAF na Maderze. To niespodzianka. Miasto bowiem planowało taki sukces na rok 2018, gdy cykl ma zostać powiększony do sześciu mityngów. Zabiegi dyplomatyczne rozpoczęły się już podczas bydgoskich MŚ juniorów latem. Torunianie pozyskali potężnego sprzymierzeńca - szefa IAAF Sebastiana Coe. Na Maderze nasze miasto pokonało w bezpośredniej rywalizacji Madryt.

- Marzenia się spełniają, bo o takim mityngu marzyliśmy, podejmując się budowy hali z bieżnią lekkoatletyczną - mówi Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia. - Mamy wyłączność na zimowe mistrzostwa Polski, ale na tym nasze apetyty nie zostały zaspokojone. Zabiegaliśmy, aby nasz mityng znalazł uznanie na świecie i to się udało osiągnąć - dodał.

To decyzja historyczna i szansa dla całej polskiej lekkiej atletyki

Weterani idą mocno!

To był pierwszy znaczący sukces Torunia na arenie międzynarodowej, ale jeszcze szybsze sukcesy przyszły w lekkoatletyce weteranów (zawodnicy powyżej 35 roku życia). W 2015 r. odbyły się mistrzostwa Europy, a w 2019 r. będą mistrzostwa świata. To ostatnia decyzja lekkoatletycznej centrali weteranów (a w zasadzie Zgromadzenia Generalnego World Masters Athletics), podjęta w australijskim Perth, gdzie są rozgrywane letnie mistrzostwa świata.

8. Halowe Mistrzostwa Świata Weteranów odbędą się w Toruniu

- mówi Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki.

- Tak naprawdę starania o mistrzostwa świata rozpoczęliśmy już podczas mistrzostw Europy 2015, które okazały się wielkim sukcesem organizacyjnym - mówi Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. - Pierwszym, oficjalnym krokiem było oczywiście złożenie aplikacji otwierającej drogę do ubiegania się o imprezę. To dokument przedstawiający nasze miasto, infrastrukturę sportową, komunikację z lotniskami, komunikację wewnętrzną, bazę hotelową i restauracyjną, mocne strony miasta, jego historię i wiele innych informacji. Dalej były wizytacje techniczne WMA, konsultacje i promocja kandydatury. Ostatnim krokiem była prezentacja podczas Zgromadzenia Generalnego WMA, która wypadła bardzo dobrze - informuje.

W skład delegacji reprezentującej Toruń i dokonującej ostatecznej prezentacji naszej kandydatury weszli: Mariola Soczyńska, Wacław Krankowski, Łukasz Szarszewski , kierownik referatu sportu, prezenter kandydatury, Jerzy Krauze, wiceprezydent European Masters Athletics oraz Aneta Kaczmarek (PZWLA).

To ósma w historii Polski impreza rangi mistrzostw świata. Pięć razy organizatorem była Bydgoszcz (dwa razy w przełajach, dwa razy U20 i raz U18), raz Warszawa (przełaje) i raz Sopot (HMŚ seniorów w 2014).

Cały czas czekamy na organizację przynajmniej mistrzostw Europy seniorów - obojętnie, czy na stadionie (Bydgoszcz), czy w hali (Toruń).

Tomasz Froehlke

W młodości niespełniony talent tenisowy i koszykarski, sukcesy przyszły później, amatorsko. Od 20 lat dziennikarz sportowy, od czasu do czasu wydawca. Prywatnie zakochany w Julii Roberts i podróżach po całym świecie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.