(pk)

Toruń wycofuje się ze współpracy z Pampeluną

Toruń wycofuje się ze współpracy z Pampeluną Fot. Jacek Smarz
(pk)

- Czy mamy koncepcję na współpracę międzynarodową? - zastanawia się Maciej Cichowicz. - Warto tę politykę ująć w pewnie ramy.

Toruńsko-hiszpański romans sięga 2006 roku, gdy miasta połączyły siły w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. 18 czerwca 2008 roku prezydent Michał Zaleski i burmistrz Pampeluny Jolanda Barcina podpisali w Komitecie Regionów w Brukseli porozumienie dotyczące współpracy w staraniach o tytuł ESK. Współpraca zaowocowała: Dniami Pampeluny w Toruniu i Dniami Torunia w Pampelunie. Toruń miał stoisko na targach turystycznych Navatur w Pampelunie, a Hiszpanie promowali w Toruniu Szlak św. Jakuba. Na stałe wpisało się klika wspólnych inicjatyw, w tym parada Trzech Króli w Toruniu.

Wydawało się, że odpadnięcie Torunia i Pampeluny z wyścigu o tytuł ESK nie wpłynie na wzajemne relacje. Przeciwnie. - Rozpoczęliśmy nowy etap współpracy. Wkroczyliśmy na ścieżkę, która będzie dużo dłuższa niż ta sięgająca 2016 roku - zapowiadał w 2011 roku Angel Tellechea Goyena, konsul honorowy RP w Pampelunie, który w największym stopniu przyczynił się do zbliżenia miast. Nagrodzono go za to medalem Thorunium.

Mimo to radni zajmą się dziś uchyleniem uchwały o współpracy z Pampeluną. „Strona hiszpańska nie podjęła sformalizowanej współpracy i nie przystąpiła do podpisania umowy ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną oraz trudną sytuację ekonomiczną” - czytamy w uzasadnieniu. „Podejmowane w latach ubiegłych działania mogą być kontynuowane bez podpisania umowy o partnerstwie”.

Radni nie kryją zaskoczenia. - Współpraca z Pampeluną mocno była rozwijana - podkreśla Maciej Cichowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta. - W mieście jest kilka osób, które dużo robiły, żeby przyciągnąć tę Pampelunę do Torunia. Sporo w tę współpracę jako miasto zainwestowaliśmy.

Podobne wydarzenie będzie miało miejsce dopiero drugi raz w historii międzynarodowych kontaktów Torunia. Pierwszym była rezygnacja w 2003 roku ze współpracy z włoską Ferrarą.

Najlepiej jak dotąd funkcjonują stare przyjaźnie: z niemiecką Getyngą (od 1978) i holenderską Lejdą (1988). Owocem pierwszej współpracy jest m.in. coroczna wspólna Nagroda Literacka im. Lindego i turnusy z wymianą młodzieży.

W amerykańskiej Filadelfii znajduje się pl. Toruński, a w Toruniu - Bulwar Filadel-fijski. Przyjaźń obu miast sięga 1976 roku, a rozbłysła na nowo w 2000 za pośrednictwem Amerykanina Wolfa Werlinga, który w Toruniu rozpropagował baseball.

Najmłodszym rodzeństwem Torunia jest chińskie Guilin. Torunianie mogą kojarzyć to miasto głównie z doniesień medialnych. Podczas oficjalnej wizyty w Guilin prezydent Michał Zaleski był hospitalizowany.

W czasie dzisiejszego posiedzenia radni podejmą uchwałę w sprawie współpracy z francuskim miastem Angers. Od 2010 roku trwa wymiana młodzieży, prowadzona przez toruńskie Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 i Gimnazjum nr 3 oraz IV LO z Lycee Chevrollier, a także Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wraz z IX LO z Professionnel Ste Marie z Angers.

Obecnie Toruń ma 10 miast bliźniaków.

Autor: (pk)

(pk)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.