Toruń utworzy metropolię z Włocławkiem i Grudziądzem?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Toruń utworzy metropolię z Włocławkiem i Grudziądzem?

Małgorzata Goździalska

Włocławek dołączy do metropolii, którą utworzy Toruń z Grudziądzem? Jest taki pomysł, który lansuje toruński senator Przemysław Termiński.

Toruński senator nazywa ten projekt planem B. - W przypadku, kiedy Bydgoszcz nie zechce budować z nami wspólnej metropolii, a nie chce ewidentnie i konsekwentnie, naszym planem B powinna być próba stworzenia metropolii opartej na Toruniu, Włocławku i Grudziądzu - napisał na swojej stronie internetowej Termiński, zastrzegając, że to pod względem funkcjonalnym nie jest idealne wyjście, ale, jak twierdzi, jedyne.

Jednym z warunków, jakie trzeba spełnić przy powołaniu związku metropolitalnego, jest liczba mieszkańców - ponad 500 tysięcy. Drugi warunek - w skład metropolii musi wejść miasto na prawach powiatu, będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Toruń spełnia drugi z zapisów. Pierwszy zaś byłby spełniony, gdyby do tego miasta dołączyły dwa duże ośrodki, takie jak na przykład Włocławek i Grudziądz, i jeszcze kilkanaście gmin.

Co o koncepcji tworzenia metropolii z Toruniem i Grudziądzem sądzi prezydent Włocławka? Marek Wojtkowski nie ukrywa, że w przypadku otrzymania propozycji w tej sprawie, jest gotowy do rozmów.

- Na razie to koncepcja wstępna - mówi. - Nie znamy szczegółów tego projektu. Ale jestem otwarty.

Swoje stanowisko w sprawie tworzenia metropolii zajął także Krzysztof Kukucki, przewodniczący klubu radnych SLD w Radzie Miasta. Co proponuje? Dyskusję nad metropolią regionalną, której naturalnym kręgosłupem stałaby się autostrada A1 wraz z planowanymi drogami S5 i S10.

- W tak dużym, silnym gospodarczo organizmie znaleźć się powinny ośrodki o tradycjach przemysłowych, takie jak Włocławek i Grudziądz, ale również wiodące miasta naszego regionu, które stanowią silne zaplecze edukacyjne i naukowe, czyli Bydgoszcz i Toruń - uważa radny. To także stanowisko koła SLD na Południu.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.