Toruń i Bydgoszcz zgarnęły milionowe dotacje. Umowy podpiszą już w przyszłym tygodniu

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyzanowski
Joanna Maciejewska

Toruń i Bydgoszcz zgarnęły milionowe dotacje. Umowy podpiszą już w przyszłym tygodniu

Joanna Maciejewska

Bydgoszcz i Toruń to liderzy w obecnym rozdaniu funduszy unijnych z programu Infrastruktura i Środowisko. Łącznie dostaną 363 mln zł.

- To dobre informacje. Rząd wsparł unijnymi środkami kluczowe inwestycje w Bydgoszczy i w Toruniu. Województwo kujawsko-pomorskie uzyskało największe dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na tle innych regionów - poinformował na wczorajszej konferencji prasowej w Toruniu Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Przebudowa Kujawskiej

Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Bydgoszczy przebudowana zostanie ulica Kujawska - dobudowane zostanie między innymi torowisko tramwajowe, druga jezdnia, drogi rowerowe oraz chodniki.

To najważniejszy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Wartość zadania wraz z zakupem niskopodłogowych tramwajów szacowana jest na 277 mln zł, zaś kwota dofinansowania ze środków unijnych wyniesie 168 mln zł. Warto podkreślić, że dokumentacja projektowa została w całości sfinansowana przez inwestora zewnętrznego, który przy rondzie Kujawskim wzniósł centrum usługowo-handlowe.

Tramwajem na JAR

Toruń otrzymał dofinansowanie do projektu BiT-City II, dzięki któremu zrealizowanych zostanie 8 zadań.

- Najważniejszym zadaniem będzie budowa pierwszego etapu linii tramwajowej na osiedle JAR. Zamierzamy wybudować cały odcinek, bez kilkuset metrów oraz pętli przy ul. Strobanta - wyjaśniał prezydent Torunia Michał Zaleski. - Będziemy także modernizować 4 linie tramwajowe, zakupimy 5 kolejnych tramwajów dwukierunkowych oraz 20 niskoemisyjnych autobusów z silnikami hybrydowymi lub elektrycznymi oraz jeden pojazd techniczny.

Realizacja zadań z projektu powinna zakończyć się w Toruniu do 2023 roku.

Całkowita wartość projektu pn. „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II” wynosi 400 mln złotych, koszty kwalifikowane 322 mln zł, a otrzymane dofinansowanie to ponad 195 mln złotych (60,68 proc. kosztów kwalifikowanych). Warto dodać, że jest to najwyższa kwota dofinansowania przyznana w województwie kujawsko-pomorskim.

- Toruń otrzymał dofinansowanie kolejnej wielkiej inwestycji, która przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, poprawę życia, zdrowia, bo mówimy o niskoemisyjnym transporcie - informuje Marzenna Drab, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Podpiszą umowy

W czwartek, 3 sierpnia, w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie zostanie podpisana umowa na dofinansowanie zadania w Bydgoszczy i Toruniu.

- Każda modernizacja wpływa na rozwój miasta i regionu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie wspierał również kolejne inwestycje. Rząd wspiera samorządy i nadal będzie to robił, przede wszystkim w rozwoju infrastruktury drogowej, bo ona jest najważniejsza - zapewniała Marzenna Drab.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.