Toruń gości śmietankę przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Agnieszka Domka-Rybka

Toruń gości śmietankę przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki

Agnieszka Domka-Rybka

Trzy istotne listy intencyjne mają zostać podpisane 7 i 8 marca, podczas tegorocznego „Welconomy Forum in Toruń”.

Dziś rozpoczyna się 23. edycja Forum Gospodarczego w Toruniu, które odbywa się pod angielską nazwą „Welconomy Forum in Toruń”. To jedno z największych spotkań ekonomicznych w Polsce.

Podczas Forum Gospodarczego ma zostać podpisany list intencyjny dotyczący budowy fabryki autobusów Green Bus & Coach we Włocławku. Będzie to druga tego typu inwestycja w regionie w ostatnich 10 latach, dzięki której powstanie dwa tysiące nowych miejsc pracy.

Kolejne inicjatywy mają dotyczyć powołania klastra polsko-ukraińskiego oraz zacieśnienia stosunków gospodarczych Polski i Chin.

- Toruń to idealne miejsce do inicjowania współpracy gospodarczej - przekonuje dr Jacek Janiszewski, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca (organizator wydarzenia).

- W tym roku, oprócz spotkań świata polityki, biznesu i nauki, Toruń stanie się miejscem rozpoczęcia inicjatyw mających na celu wzmocnienie gospodarki. Podpisane listy intencyjne nie tylko będą mieć istotny wpływ na rozwój regionu, ale to też ważny impuls dla całej polskiej gospodarki - dodaje Janiszewski.

Tegoroczna, 23. edycja forum szczególny nacisk położy na innowacyjność w gospodarce i nauce oraz na współpracę między tymi dziedzinami. Rozmowy i dyskusje na temat nowych technologii będą podzielone na poszczególne branże: energetykę, rolnictwo, handel krajowy i międzynarodowy, budownictwo, obronność, zdrowie. Innowacyjności nie zabraknie również w blokach tematycznych poświęconych dziedzinom społecznym i naukom humanistycznym.

I tak: pierwszy dzień rozpocznie się sesją dotyczącą innowacyjności w gospodarce, a poprowadzi ją prof. Jerzy Buzek, były premier, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. Prelegentami będą przedstawiciele największych firm i instytucji w kraju.

Drugiego dnia dyskusje potoczą się wokół innowacyjności we współczesnej nauce. Debatę poprowadzi prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Forum odbędzie się 7-8 marca. Jest adresowane do wszystkich zainteresowanych współpracą gospodarczą z naszym krajem oraz zakupem polskich towarów i usług. „Welconomy Forum in Toruń” daje możliwość nawiązania nowych kontaktów, co może zaowocować podpisywaniem w przyszłości kolejnych kontraktów handlowych.

Wśród firm uczestniczących w forum wymienić należy m.in. Kapsch Telematic Services, Green Bus & Coach, Polskie Tłocznie Aluminium, Jeronimo Martins Polska, City Service Polska, Budimex, IDS-BUD, Krajową Spółkę Cukrową, Krajowy Rejestr Długów, Horcus Investment Group, Lotos.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.