Toruń chce znów bez przetargu przekazać grunt Kościołowi

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Maciejewska

Toruń chce znów bez przetargu przekazać grunt Kościołowi

Joanna Maciejewska

Miasto chce przekazać parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła za bezcen grunt przy ulicy Grasera 5 w użytkowanie wieczyste. Są głosy sprzeciwu.

Grunt przy ul. Konrada Grasera 5 o powierzchni blisko 9500 metrów kwadratowych wyceniono na 1,6 mln złotych brutto. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, miasto może przekazać teren na cele sakralne w trybie bezprzetargowym w użytkowanie wieczyste uwzględniając 99-procentową bonifikatę. Prezydent Torunia ustalił pierwszą opłatę w wysokości 25 procent ceny nieruchomości, która po uwzględnieniu 99 procent bonifikaty wynosi 4 031,33 złotych brutto. W kolejnych latach dzierżawy, obowiązującej przez 99 lat, parafia rocznie miałaby wnosić opłatę w wysokości 48,38 złotych.

Nie tylko modlitwa

- Na terenie, który ma zostać przekazany parafii, powstanie kościół oraz budynki parafialne. Proboszcz nowej parafii, ks. Łukasz Skarżyński, planuje podejmować szereg działań mających służyć integracji i aktywizacji mieszkańców osiedla. Mają tam powstać też punkty pomocy psychologicznej i prawnej - informuje Magdalena Winiarska z Referatu Informacji UMT.

Ile Kościół już dostał?

Takie działanie wzbudziło sprzeciw Joanny Scheuring-Wielgus, posłanki Nowoczesnej , która złożyła w poniedziałek (23 stycznia) wniosek o dostęp do informacji publicznej z zapytaniem o to, ile gruntów i nieruchomości przekazano Kościołowi, w trybie bezprzetargowym, w czasie trwania kadencji prezydenta Michała Zaleskiego. - Złożyłam wniosek, ponieważ nie pierwszy raz miasto daje Kościołowi bez przetargu, na preferencyjnych warunkach, nie tylko grunty, lecz także nieruchomości - wyjaśnia Joanna Scheuring-Wielgus. - Chcieliśmy np. otrzymać na preferencyjnych warunkach kamienicę przy ul. Podmurnej 15 w Toruniu dla organizacji pozarządowej. Taką możliwość dostał jednak Kościół. Kamienica stoi i niszczeje… (Magistrat sprzedał prawa do nieruchomości za 15 tys. zł - przypis redakcji).

Jak sprawę komentuje toruński magistrat? Jak informuje Anna Kulbicka-Tondel, dane zostaną przekazane posłance Nowoczesnej. - Takiego zestawienia nie mamy, ale dane zostaną zebrane i zgodnie z ustawą udostępnione w ciągu 14 dni - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Zbierają podpisy

Swój sprzeciw wobec przekazania gruntu bez przetargu wyraziła także partia Razem. Toruńscy członkowie tej partii rozpoczęli w internecie zbiórkę głosów pod petycją pn. „Dość prezentów od miasta dla Kościoła”.

„Uważamy, że jest to marnotrawienie pieniędzy podatniczek i podatników, a te fundusze należałoby przeznaczyć na potrzeby miasta. Urzędnicy państwowi powinni dbać o obywatelki i obywateli, a nie dotować bogatą instytucję religijną. Gdyby uchwała weszła w życie, miasto straciłoby na tym ponad 1,5 miliona złotych. Uważamy, że taka rozrzutność przy dysponowaniu pieniędzmi podatników byłaby karygodna” - czytamy w wydarzeniu „Dość prezentów od miasta dla Kościoła” udostępnionym przez partię Razem na Facebooku.

Decyzja na sesji

Partia Razem planuje przesłać petycję do toruńskich radnych przed czwartkową sesją (26 stycznia), na której ma być przedstawiony projekt przekazania gruntu przy ul. Konrada Grasera 5 parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła.

Wczoraj w godzinach popołudniowych pod petycją wystosowaną przez partię Razem widniało zaledwie 129 podpisów.

Do tematu wrócimy.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.