Edmund Kozłowski

To wiatrak z ciekawą historią. Mieszkańcy Chrosna chcą go uratować

Wiatrak koźlak we wsi Chrosno „zagrał” w filmie „Antek”. Fot. Edmund Kozłowski Wiatrak koźlak we wsi Chrosno „zagrał” w filmie „Antek”.
Edmund Kozłowski

Chrosno to wieś w gminie Kruszwica. Jej wizytówką jest stary wiatrak - koźlak. Wznosi się ponad okolicznymi polami, na niewielkim pagórku, stanowiąc piękny akcent w kujawskim krajobrazie. Wiatrak ten został uwieczniony w filmie.

Duże zapotrzebowanie na produkty mączne w XVIII i XIX w., w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju młynarstwa. Pierwszoplanową rolę w produkcji mąki w XVII, XVIII i XIX w. pełniły młyny wiatrowe. Jeszcze po II wojnie światowej Chrosno posiadało trzy takie obiekty.

Jeden z nich - typu koźlak (wiatrak, opierający się na koźle, pozwalającym na obrót budowli w kierunku wiatru) znajdował się w pobliżu nieczynnej stacji kolejowej Lachmirowice, leżącej na gruntach Chrosna. Jego właścicielem była rodzina Nalewajów. Wiatrak rozebrano w latach 60. XX w. Drugi z wiatraków - paltrak (ustawiony na pierścieniu, miał możliwość nakierowania konstrukcji do wiatru) stał przy wjeździe do wsi i był własnością rodziny Smólów.

Więcej o zabytkowych wiatrakach - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Edmund Kozłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.