To oni dostali stypendium ministra

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

To oni dostali stypendium ministra

Marek Białowąs

W środę, 25 stycznia, ośmioro studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego odebrało stypendia ministra nauki.

Stypendia co roku przyznaje minister nauki i szkolnictwa wyższego studentom z całej Polski za wybitne osiągnięcia w nauce.
- W tym roku z krajowych uczelni wpłynęło do ministerstwa 1230 wniosków o stypendia - mówi prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich UZ. - Resort przyznał ich ponad 700. Z naszej uczelni na 16 wysłanych wniosków 8 zaopiniowano pozytywnie.
O stypendia ministra nauki wnioskuje rektor uczelni. Dokumenty są oceniane przez zespół, w skład którego weszło 24 ekspertów reprezentujących siedem obszarów nauki i sztukę. W tym roku akademickim wysokość nagrody ministra wyniosła 15 tys. zł w przypadku studentów i 25 tys. zł - w przypadku doktorantów i jest wypłacana jednorazowo.
- To już moje drugie stypendium - mówi Patrycja Kamola, studentka UZ i piosenkarka jazzowa. - W ubiegłym roku pieniądze przyznane przez ministra pozwoliły mi na sfinansowanie wydania mojej pierwszej profesjonalnej płyty. Również i te pieniądze zamierzam przeznaczyć na swój rozwój.

P. Kamola to jedyna przedstawicielka kierunku artystycznego wśród nagrodzonych wczoraj studentów UZ. Jest absolwentką wokalistyki jazzowej naszej uczelni. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na kierunku edukacja artystyczna, a także studia magisterskie wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Oprócz niej stypendia ministra otrzymali:
Marcin Sikora - student III roku studiów pierwszego stopnia na kierunku logistyka. Jest autorem i współautorem trzech artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach punktowanych przez resort nauki. Badanie realizowane w kole prowadził wspólnie z kolegami z zagranicznych ośrodków naukowych z Francji, USA i Wietnam. Marcin Sikora dwukrotnie był nagradzany stypendium rektora uniwersytetu za wybitne osiągnięcia w nauce.
Joanna Ratajczak - studentka I roku studiów drugiego stopnia na kierunku zarządzanie. - Warto jest studiować na zielonogórskiej uczelni, choć cenię sobie też możliwość zdobywania wiedzy na innych uniwersytetach - mówi J. Ratajczak. - Pieniądze bardzo się przydadzą. Zamierzam je wydać na studia, może też na wsparcie przy założeniu własnej firmy. Takie są moje najbliższe plany.

J. Ratajczak jest autorką i współautorką czterech artykułów naukowych. Jej zainteresowania to m.in. system zarządzania środowiskowego w firmie, innowacje ekologiczne.
Maciej Kwiatkowski - student III roku aktywnie działa w parlamencie studenckim UZ i pełni w nim funkcję przewodniczącego komisji d/s. kół naukowych. Uczestnik dwóch międzynarodowych konferencji naukowych.
Ewelina Gaweł - studentka II roku studiów drugiego stopnia na kierunku zarządzanie. Interesuje się m.in. systemami zarządzania środowiskowego w firmie oraz strategiami sterowania produkcją. Trzykrotnie nagradzana przez rektora uniwersytetu za wybitne osiągnięcia w nauce.
Sandra Dobosz - studentka II roku zarządzania. Zajmuje się m.in. czynnikami rozwoju ekologicznej produkcji rolnej w woj. lubuskim oraz ekomodernizacją polskiego sektora wytwarzania energii. Jest autorką i współautorką trzech opublikowanych artykułów naukowych.
Mateusz Budynek - student II roku na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Jego zainteresowania dotyczą m.in. finansowych instrumentów ochrony zdrowia czy społecznej odpowiedzialności biznesu i innowacji ekologicznych.
Grzegorz Biernacki - student II roku zrządzania. Zajmuje się m.in. czynnikami rozwoju ekologicznej produkcji rolnej. Swoje badania prowadził z kolegami z Korei Południowej i Niemiec.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.