Hanka Sowińska

To nie grymas twarzy, to udar mózgu!

To nie grymas twarzy, to udar mózgu! Fot. Freeimages.com
Hanka Sowińska

Lekarze apelują, by nie lekceważyć objawów, bo w tej nagłej chorobie najważniejszy jest czas.

Asymetria twarzy (opadnięty kącik ust), niedowład połowiczy (słabsza ręka i noga po jednej stronie ciała), zaburzenia mowy - te objawy nie pozostawiają wątpliwości.

- Pacjent powinien jak najszybciej trafić do ośrodka leczenia udarów. Strata czasu to strata mózgu - podkreśla lek. med. Krzysztof Słomiński z Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy.

Do udaru dochodzi kiedy naczynia krwionośne, doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu, zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje  ich uszkodzenie. Prowadzi to do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania.

Liczby przerażają. W Polsce co roku na udar zapada  60-70 tys. osób, a około 30 tys. z nich umiera. W regionie rocznie udaru doznaje 5,5 tys. mieszkańców.

Udary niedokrwienne mózgu  są trzecią przyczyną zgonów w Polsce. I pierwszą powodującą trwałą niepełnosprawność ogromnej rzeszy pacjentów.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.