To nie będzie bar, ale przytulne wnętrze

Czytaj dalej
Fot. Paweł Lacheta
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

To nie będzie bar, ale przytulne wnętrze

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Kuchnia szpitala psychiatrycznego w Świeciu ma pozwolić na czerpanie zysków. Jej otwarcie nastąpi najpóźniej 1 czerwca.

Na zapowiadane dania za szpitalnego gara przyjdzie jeszcze poczekać. W najgorszym wypadku do 1 czerwca.

Zakończył się już, co prawda, etap budowlany, ale sporo czasu potrwa etap wyposażania wszystkich pomieszczeń strefy gastronomicznej szpitala psychiatrycznego w Świeciu. Za ten fragment remontu odpowiadają Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. To samorządowa spółka, która specjalizuje się w przeprowadzaniu przetargów dla szpitali podlegających marszałkowi.

- Zawsze trwa to trochę dłużej, ale w najczarniejszym scenariuszu wydawania obiadów powinno się rozpocząć 1 czerwca - ocenia Wiesław Kiełbasiń-ski, dyrektor lecznicy przy ul. Sądowej. Remont kuchni to kolejna z inwestycji, które zmieniają oblicze najstarszego w Świeciu szpitala. Sukcesywnie odnawiane są oddziały. Pojawiła się też np. siłownia na świeżym powietrzu, zlokalizowana naprzeciw budynku administracji.

Realizowana teraz modernizacja ma pozwolić szpitalnej kuchni na czerpanie zysków. Posiłki tam gotowane nie będą przeznaczane tylko dla pacjentów lecznicy, ale dla wszystkich chętnych.

- Każdy będzie mógł zjeść tu smaczny obiad - zapewnia Kiełbasiński. Stołówka przeznaczona na około 30-40 osób będzie zlokalizowana w odnowionej sali. - Dawniej była tam kaplica. Po remoncie sufitu nad głowami jedzących będzie rozpościerać się teraz piękne sklepienie, które przez lata było schowane - zdradza szczegóły dyrektor. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniego wyposażenia. - Nie chcemy, żeby miało charakter barowy. Zależy nam na wprowadzeniu przytulnej atmosfery.

Mogłyby się tam również spotykać rodziny chorych, którzy nie mają zakazu opuszczania oddziałów. Z menu z chęcią skorzystają zapewne także pracownicy szpitala. Ale najważniejszym klientem ma być Nowy Szpital. Obecnie jego pacjenci dostają posiłki z Torunia. Często narzekają na to, że obiady są zimne i niesmaczne. Minimalne porcje nie wzbudzają już żadnych emocji. Teraz miałoby się to zmienić. - Wciąż mamy zapewnienie, że Nowy Szpital będzie kupował od nas posiłki. Zawsze to bliżej - mówi Kiełbasiński. - O cenach jeszcze nie rozmawialiśmy.

- Przedsięwzięcia są częścią marszałkowskiego medycznego pakietu stulecia, w ramach którego doprowadzamy do europejskiego standardu najważniejsze lecznice w regionie - informują w Biurze Prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Szpital w Świeciu został też uwzględniony w medycznym pakiecie stulecia 2, czyli założonej na najbliższe lata drugiej części programu modernizacyjnego. W planach są remonty kolejnych budynków oraz uporządkowanie dróg i stworzenie traktów spacerowych wewnątrz kompleksu.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.