To nagroda za najlepsze świadectwo

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

To nagroda za najlepsze świadectwo

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Znajdują czas na naukę, hobby i relaks, a przy tym mają najwyższą średnią w szkole. Wczoraj nasi stypendyści premiera odebrali dyplomy.

Joanna Duda uczy się w LO w Kruszwicy. Jest w klasie o profilu mundurowym. - Chciałabym w przyszłości pracować w policji - mówi. - Dobrze sobie radzę ze strzelaniem i samoobroną. Moją pasją jest sport, a ulubionym przedmiotem - język polski. Ta szkoła zmobilizowała mnie do nauki.

Dla najlepszych

Joanna Duda znalazła się w gronie stypendystów Prezesa Rady Ministrów. Stypendium to przyznawane jest uczniowi szkoły, w której można uzyskać świadectwo dojrzałości. Dostaje je uczeń, który otrzymał promocję z wyróżnieniem i ma najwyższą średnią ocen w swojej szkole.

Stypendium to może być również przyznane uczniowi, który wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych co najmniej dobre.

Wczoraj stypendyści, nauczyciele i dyrektorzy szkół spotkali się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Gratulacje i dyplomy odebrali uczniowie szkół bydgoskich i z rejonu bydgoskiego. Uroczystości w Toruniu i we Włocławku odbyły się w ubiegłym tygodniu. W sumie w regionie stypendystów premiera mamy 221 (w tym 117 w Bydgoszczy i rejonie bydgoskim).

Są dobrze zorganizowani

Stypendyści nie ukrywają, że poświęcają sporo czasu na naukę, ale zapewniają, że znajdują chwilę dla siebie. - Podstawa to dobra organizacja pracy - przekonuje Kinga Bartoszak, stypendystka z Technikum Ekonomicznego nr 1 w Bydgoszczy. - Wtedy wszystko można pogodzić. Zawsze znajdę czas, aby spotkać się ze znajomymi, pogadać, odpocząć. Do zdobywania dobrych wyników w nauce mobilizuje mnie... własna ambicja. Chcę wypadać dobrze. Najbardziej interesują mnie przedmioty ścisłe, ekonomia. Myślę o studiach w tym kierunku.

Matematyka i fizyka to również mocne strony Krzysztofa Duksa z LO w Tucholi. - Zawsze byłem prymusem - śmieje się Krzysztof. - Matematyka i fizyka to przedmioty, których uczę się na poziomie rozszerzonym. Ale nie mam też problemów z innymi, na przykład z językiem polskim. Jedna z moich nauczycielek mówi, że jeśli ktoś jest dobry z przedmiotów ścisłych, poradzi sobie z humanistycznymi. Myślę jednak, że w przyszłości skupię się na naukach ścisłych.

Przydadzą się na studia

Stypendium premiera to forma nagrody pieniężnej. Przyznawane jest ono na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym. Wypłaca się je w dwóch ratach.

W tym roku stypendium premiera wynosi 2580 zł, a uczniowie otrzymają je tradycyjnie w dwóch częściach.

- Na co przeznaczę stypendium? Chyba na przygotowanie się do studiów - planuje Joanna Duda. - Myślę, że zainwestuję te pieniądze w naukę - mówi również Krzysztof Duks. - Może kupię laptop, który przyda mi się teraz i na studiach.

- Wydam stypendium na paliwo, bo dojazdy do szkoły sporo kosztują - żartuje Kinga Bartoszak, która jeszcze zastanawia się, na co przeznaczy pieniądze.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów należy do najważniejszych nagród, które mogą otrzymać prymusi. Zdolnym uczniom o wybitnych osiągnięciach przyznawane jest ponadto stypendium Ministra Edukacji Narodowej.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.