To fałszywka. PiS nie wydało oświadczenia

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Dominik Fijałkowski

To fałszywka. PiS nie wydało oświadczenia

Dominik Fijałkowski

„Członkowie Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Inowrocławiu stanowczo sprzeciwiają się łączeniem ich z inicjatywą nadania imienia Żołnierzy Wyklętych terenowi między marketem, a stacją paliw” - to fragment oświadczenia, które rozesłano do inowrocławskich mediów.

Radny Maciej Basiński z PiS w styczniu br. w imieniu Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego, którego jest wiceprezesem wystąpił z wnioskiem o zniesie nazwy 20-lecie Ludowego Wojska Polskiego, którą nosi skwer u zbiegu ulic Świętego Ducha, Jacewskiej i Glinki (tam gdzie stał samolot) i nadania temu miejscu imienia Żołnierzy Wyklętych. Stosowna komisja rady miejskiej wpierw przyjęła tę propozycję, a następnie się z niej wycofała uznając, że Żołnierze Wyklęci zasługują na bardziej eksponowane miejsce niż plac, na którym znajduje się stacja benzynowa, parking i supermarket.

Do mediów dotarło oświadczenie, którego fragment cytowaliśmy na wstępie. W podpisie nie ma żadnych nazwisk tylko zwrot Członkowie Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Inowrocławiu. A oto ciąg dalszy tego pisma: „Wprawdzie Pan Maciej Basiński jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, lecz w niniejszej sprawie występuje jako v-ce prezes Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego. W związku z powyższym prosimy o nie wyciąganie zbyt dalekich wniosków i nie utożsamianie tej inicjatywy jako prowadzonej przez KM PiS w Inowrocławiu. Ponadto uważamy za nieodpowiednie, aby tak niereprezentacyjny „skwer” nosił imię bohaterów, których komunistyczne władze naszego kraju próbowały wymazać z pamięci rodaków”.

Problem w tym, że nikt z KM PiS takiego oświadczenia nie wydawał. - Bulwersuje fakt, iż ktoś próbuje sugerować, że członkowie PiS odsuwają się od swojego radnego. Przecież inicjatywa ustanowienia placu czy ulicy Żołnierzy Wyklętych w Inowrocławiu ma poparcie PiS - komentuje Magdalena Basińska, sekretarz KM PiS w Inowrocławiu.

Potwierdza ona, że pomysł zmiany nazwy skweru pochodził od Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego.

- Podchodzimy do tej sprawy jako historycy, a nie politycy. Wydanie przez kogoś oświadczenia w imieniu PiS jest więc albo prowokacją albo celowym działaniem - dodała Magdalena Basińska.

Przy okazji poinformowano nas, że przedstawiciele Komitetu Miejskiego PiS przygotowali już zawiadomienie do prokuratury w sprawie wydania fałszywego oświadczenia. Dowiedzieliśmy się też, że Inowrocławski Klub Dyskusyjny nie rezygnuje z nadania eksponowanemu miejscu w Inowrocławiu imienia Żołnierzy Wyklętych. Wczoraj Maciej Basiński w imieniu IKD zgłosił propozycję, aby taką nazwę nadać dotychczasowej ulicy Roosevelta. - Łączy się ona z aleją Niepodległości. Miałoby to więc wymiar symboliczny. Żołnierze Wyklęci walczyli przecież o niepodległość Polski - dodaje Magdalena Basińska.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.