To był już 16. wojewódzki przegląd p.n. „Kolorowy świat jasełek”

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwoga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

To był już 16. wojewódzki przegląd p.n. „Kolorowy świat jasełek”

Jadwoga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Przez kilka godzin w sali Kolegium Kujawskiego Księży Salezjanów ożywali na niewielkiej scenie bohaterowie biblijnej opowieści w wykonaniu zespołów, które przyjechały na tegoroczny przegląd.

- Wymyśliliśmy go szesnaście lat temu, poszukując nowych form pracy dla młodzieży niezorganizowanej - mówi hm. Barbara Kłaczyńska, komendantka Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Aleksandrowie Kujawskim. - Pomysł się spodobał i co roku przyjeżdżają zespoły szkolne ze swoimi jasełkami. Od samego początku co roku prezentują się zespoły ze szkoły w Sędzinie, ciechocińska „jedynka” i obie aleksandrowskie podstawówki - dodaje.

W tym roku przyjechało 9 zespołów: „Jaskółki” z PSP w Sędzinie, Teatr 4-5-6- ze Szkoły Podstawowej w Czernikowie, „Świetliki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 i „Zgodni” ze Szkoły Podstawowej nr 1 (obie w Aleksandrowie Kujawskim), a także zespoły bez nazw ze: Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku, Szkoły Podstawowej w Siniarzewie, Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Bądkowie, Zespołu Szkół w Służewie i Zespołu Szkół w Raciążku.

I choć jasełka nawiązują do narodzin Jezusa, to sposób, w jaki to pokazano, udowadnia, że w szkolnych zespołach nie brakuje inwencji w poszukiwaniu scenicznych rozwiązań. Jak co roku królowała „klasyka”, ale były też przedstawienia łączące tradycję ze współczesnością, w których wykorzystano słowo, śpiew, taniec, grę na instrumentach w różnych rytmach i klimatach, co jednak nie zamazało głównego przesłania, jakie niosą jasełka.

Jadwoga Aleksandrowiczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.