Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

To był bardzo owocny rok chórzystów naszej „Halki”

Jesienny koncert „Halki” w pięknej  archikatedrze gnieźnieńskiej wypełniły pieśni sakralne. Fot. archiwum chóru Jesienny koncert „Halki” w pięknej archikatedrze gnieźnieńskiej wypełniły pieśni sakralne.
Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Śpiewają w kościołach, domach kultury, na przeglądach i festiwalach, także zagranicą. Są znakomitymi ambasadorami Inowrocławia.

Popularny i chętnie słuchany, mieszany chór Towarzystwa Śpiewu „Halka” w Inowrocławiu w minionym roku dał 40 koncertów - najwięcej w historii zespołu. Rok wcześniej zaśpiewał 34 razy.

Pracowity i udany był rok 2015 dla śpiewającego od 93 lat chóru „Halka”. 48 chórzystów umilało ludziom czas swą piękną pieśnią.

- Śpiewamy pieśni popularne, patriotyczne i religijne, polskie i innych narodów, okolicznościowe. Na konkursy i przeglądy sięgamy do trudniejszego kanonu klasycznego - mówią członkowie chóru.

Są zapraszani i śpiewają w kościołach, placówkach kultury, domach opieki, podczas różnych uroczystości i wydarzeń. W ub. roku słuchano ich w Warszawie, Gnieźnie, Bydgoszczy, Mogilnie, Kruszwicy, Markowicach, Kwieciszewie, Łojewie, Ryszewku, Parchaniu i innych miejscowościach, także na Węgrzech i w Macedonii. Co miesiąc śpiewają kuracjuszom sanatorium „Przy Tężni”.

Szczególnymi okazjami występów m. in. były: czas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Imieniny Inowrocławia w ratuszu, uroczystość w drugą rocznicę śmierci prymasa Józefa Glempa, Bal Śpiewaka, „Wiosna w Solankach”, inauguracja Lata Muzycznego, 140-lecie Uzdrowiska Inowrocław, V Koncerty Maryjne z Różą, Dzień Niepodległości, XXIII Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne „Stąd nasz ród” w katedrze. Chętnie słuchano kolęd.

W sierpniu chór śpiewał w katedrze NMP w Segedynie, na Węgrzech. Potem na IV Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr im. St. Klimenta Ohridskiego w Ohrid, w Macedonii. Oprócz przesłuchań festiwalowych, „Halka” dała tam jeszcze dwa występy - w niezwykłej scenerii Muzeum na Wodzie i w starym klasztorze. Były też koncerty w Skopje: w Domu Matki Teresy z Kalkuty i przy pomniku Aleksandra Wielkiego, ze specjalnym nagraniem macedońskiej TV.

Jesienią w Bydgoszczy po raz drugi „Halka” wyśpiewała Puchar Marszałka Województwa. W grudniu wielkim przeżyciem był udział w I Warszawskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w nastrojowych wnętrzach Galerii Porczyńskich. Na Koncercie Galowym w kościele Świętego Krzyża nasi chórzyści zebrali najwięcej oklasków. Odwiedzili też i złożyli kwiaty na sarkofagu prymasa Józefa Glempa w katedrze św. Jana w stolicy.

W czerwcu, podczas Gali Marszałkowskiej w toruńskim Dworze Artusa chór otrzymał wyróżnienie za całokształt działalności. Parę dni później prezes Eugeniusz Kubski i dyrygent Waldemar Szafrański odebrali dla zespołu Inowrocławską Nagrodę Kultury Rotary Club. W październiku świętowano 45-lecie działalności w „Halce” Eugeniusza Kubskiego i gospodarza Antoniego Gorzelańczyka.

Chór, który w styczniu br. wystąpił już 10 razy, jest wciąż otwarty dla chętnych i uzdolnionych.

Autor: Janusz Brodziński

Janusz Brodzińskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.