To będzie raczej skromny rok. Taki bez szaleństw

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Anna Klaman

To będzie raczej skromny rok. Taki bez szaleństw

Anna Klaman

Jakie będą najważniejsze inwestycje 2016 r w Chojnicach? Przy 100 mln budżecie na nowe zadania samorząd przeznaczy 9 mln 63 tys. zł. Dużo? Mało?

Ocena należy do Państwa. Starosta Stanisław Skaja był jednak bardzo zadowolony, przedstawiając budżet. Jest on tak skonstruowany, że wiele zadań zaczyna się właśnie w 2016 r. i faktycznie będzie realizowanych dopiero w następnych latach.

Ale od początku. Zostanie przebudowany most na rzece Struga w Silnie w ciągu drogi powiatowej Silno - Ostrowite-Bladowo. Kosztorysowo to zadanie opiewa na 2 mln 950 tys. zł. Wkład własny to 1 mln zł. - Zostanie złożony wniosek o dofinansowanie do ministerstwa infrastruktury i budownictwa - mówił starosta.

Jedna z inwestycji będzie realizowana w gminie Czersk. To utwardzenie nawierzchni drogi Lutom - Zapędowo. Wartość - 700 tys. zł. Po połowie sfinansują to zadanie powiat i gmina Czersk. Na budowę, przebudowę i modernizację dróg oraz chodniki będzie przeznaczona suma 750 tys. zł. Starosta nie podał jednak konkretnych lokalizacji, jak powiedział - celowo. Wybór będzie dokonywany w zależności od możliwości i potrzeb. Skaja chciałby pójść śladem wójta gminy Chojnice i nakłonić samorządy, by przekazywały pieniądze na chodniki z funduszu sołeckiego. Pod znakiem zapytania jest III etap modernizacji dróg w ramach schetynówek - powiat przepadł w tej batalii. Ogólna wartość miała wynieść - 8 mln 610 tys. zł, a wkład powiatu - 2 mln 448 tys. zł. W 2016 r. ruszy termomodernizacja, ale faktycznie realizacja nastąpi w latach 2017 i 2018, bo w przyszłym roku zaplanowano w budżecie tylko 43 tys. zł. Na liście są takie budynki oświatowe, jak ZSP Malachin, ZSP nr 1 Chojnice, Technikum nr 3, a także ... starostwo. Koszt - 8 mln 232 tys. zł. Wkład powiatu - 4 mln 116 tys. zł.

W przyszłym roku powiat zaplanował 314 tys. zł na rozpoczęcie projektu rewitalizacji średniowiecznej architektury (baszty). Dofinansowanie z EFRR to 85 proc., a realizacja do 2018 r. (wartość 4 mln 950 tys. zł). Starosta stwierdził, że będzie bardzo zabiegał o projekt dotyczący stworzenia bazy dla szkolnictwa zawodowego i policealnej szkoły medycznej. Radni zobaczyli póki co efektowną wizualizację z salą gimnastyczną i laboratorium. To ma być taka baza dla szkół zawodowych jak w Niemczech.

Starosta zapowiedział na 2017 r. w ramach PROW budowę drogi Małe Gliśno-Lubnia (4 mln 714 tys. zł). Powiat da na to 1 mln 714 tys. zł.

Co jeszcze się marzy? Szkoła przyszłości i Filomaci XXI może w końcu dojdą do skutku. Horyzont czasowy to lata 2016 - 2018. W 2016 r. w budżecie zapisano 68 tys. zł. Koszt łączny - 3 mln 864 tys. zł.

- To będzie szkoła nowoczesna, bezpieczna i innowacyjna - powiedział radnym starosta.

Są też projekty „miękkie”, jak Erasmus realizowany z PUP do 2020 r.

Anna Klaman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.