To będzie podwójny jubileusz na scenie

Czytaj dalej
Fot. Opera Nova
Anna Stasiewicz

To będzie podwójny jubileusz na scenie

Anna Stasiewicz

Widzowie zobaczą po raz 70. spektakl ostatniej wersji musicalu „My Fair Lady”. Powody do świętowania ma też Ryszard Smęda.

A ponieważ akurat trwa karnawał, musical „My Fair Lady” to lektura obowiązkowa.

Powstał na podstawie sztuki George’a Bernarda Shawa Pigmalion. Jego broadwayowska premiera odbyła się 15 marca 1956 w Mark Hellinger Theatre. Odbyło się tam aż 2717 przedstawień, co na tamte czasy było prawdziwym rekordem.

O rekordzie może mówić też bydgoska opera, bo w tym tygodniu placówka zaprasza na 70. już przedstawienie wersji zrealizowanej w 2008 roku przez zmarłego przed dwoma laty Macieja Korwina.

Również po raz 70. w rolę Alfreda Doolittle - śmieciarza i domorosłego filozofa wcieli się Ryszard Smęda.

Bo o ile każda postać ma podwójną lub potrójną obsadę, to Doolittlem jest od początku właśnie Smęda.

Artyście przy okazji „wybiło” 37 lat pracy jako solisty śpiewaka, bas, w bydgoskiej Operze. Ma na swoim koncie wiele ról, m.in. jako Don Bartola w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego , Frosza w „Zemście nietoperza” Straussa i Czekka w „Hrabinie Maricy”, Orosa w operze „Manru, Żupana w „Baronie cygańskim”, Dziembę w „Halce, księcia Dowgiałło-Różyckiego w „Księżniczce czardasza”.

Postać Alfreda Doolittle’a Smęda wykonywał także w poprzedniej realizacji „My Fair Lady” z 1993 roku. Towarzyszyli mu jako Jamie i Harry: Stanisław Baron i Jacek Greszta, którzy i tym razem wcielą się w role kompanów od kieliszka.

Musicalowa historia metamorfozy pyskatej kwiaciarki w damę zostanie wystawiona podczas czterech wieczorów: 14,15,16 i 17 stycznia o godz.19. W roli tytułowej wystąpią kolejno: Małgorzata Grela i Aleksandra Meller. Partnerować im będą jako profesor Higgins: Andrzej Kostrzewski, następnie Marek Richter. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak.

Bilety na piątkowe i sobotnie przedstawienia są jeszcze w sprzedaży.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.