To będzie budżet gminy Sępólno na miarę możliwości

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

To będzie budżet gminy Sępólno na miarę możliwości

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

446 mln 400 tys. zł takie będą dochody i wydatki gminy w tym roku. 13 radnych poparło budżet. Jeden głosował przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu.

Przyszłoroczne wydatki inwestycyjne gminy zaplanowano na poziomie 4,6 mln złotych. Wartość inwestycji będzie jednak większa, bo kwotę tę dopełnią także środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych. Chodzi tu o dotacje unijne i programy rządowe. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 3,5 mln złotych pochłoną drogi. Reszta to inwestycje związane między innymi z rozbudową oświetlenia, wodociągu, a także z modernizacją obiektów użyteczności publicznej.

- To budżet zrównoważony. Oznacza to, że zaplanowane wydatki są takie same jak dochody - mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna. - Nie wzrośnie także zadłużenie gminy. Wynosi ono ok. 16 procent. Zapisaliśmy odpowiednie środki zarówno na remonty ulic osiedlowych, jak i na drogi na terenach wiejskich.

W Sępólnie za 1 mln zł budowane będą takie ulice, jak Małcużyńskiego i Moniuszki. Gmina stara się także o środki na remont ulic: Mickiewicza, Reymonta i Cichej. 1,5 mln już zapisano w budżecie, reszta miałaby pochodzić z narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Planuje się także wykonanie dokumentacji na modernizację ul. Nowy Rynek oraz budowę drogi transportu rolnego Wałdowo - Toboły.100 tys. zł gmina planuje wydać na budowę wodociągów. 10 tysięcy będzie kosztowało wykonanie instalacji centralnego ogrzewania w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie.

160 tys. zł zaplanowano na inwestycje oświatowe, między innymi na remont dachu w Zespole Szkół nr 1. W budżecie zapisano także 100 tys. na rozbudowę oświetlenia gminnego. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że to wszystko i tak nie zaspokoi potrzeb mieszkańców - mówi Stupałkowski. - Na każdym zebraniu zgłaszają oni nam swoje uwagi i propozycje inwestycyjne. Staramy się je realizować na bieżąco i w miarę naszych możliwości finansowych.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.