Tkwi w nich cząstka artysty

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczuk

Tkwi w nich cząstka artysty

Janina Waszczuk

Po raz czterdziesty dziewiąty artyści ludowi zaprezentowali swoje dzieła na wystawie. W lipcu można je podziwiać w TOK.

Raz do roku twórcy ludowi pokazują swoje prace. W jednym miejscu można zobaczyć dzieła, które są oryginalne i przedstawiają oblicze sztuki ludowej Borów. Na tej wystawie zobaczycie najbardziej reprezentacyjne rękodzieło, czyli rzeźbę, malarstwo na szkle, ptaszki, plecionkarstwo oraz wielkie bogactwo haftu. Łącznie eksponowanych jest 164 prac ponad czterdziestu twórców. - Tu zobaczycie na własne oczy prace wychodzące z rąk tutejszych twórców. Są one nie tylko piękne i niepowtarzalne, ale tkwi w nich cząstka ich samych - podkreśliła na otwarciu wystawy Maria Ollick, prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury. - Te dzieła są wpisane w krajobraz Borów Tucholskich i rozpoznawalne są w kraju i za granicą jako produkty charakterystyczne dla naszego regionu.

Ekspozycję w TOK przygotowały Antonina Olszewska, Marianna Weilandt, Helena Kaczanowska, Ewa Siekierska, a nad całością czuwała Anna Narloch. - Przygotowanie takiej wystawy to nie tylko praca koncepcyjna i logistyczna, ale też ciężka praca fizyczna - dodała prezeska BTK. - Bardzo wam dziękuję.

Wystawa sztuki ludowej ma długą tradycję. Organizowane są od 1967 r. i w przyszłym roku przypada złoty jubileusz - 50 wystawa. Otwierająca wystawę przypomniała, że 1939 r. z okazji Dni Borów Tucholskich była zorganizowana wystawa rzemiosła, w tym rzemiosła artystycznego.

W imieniu burmistrza Agnieszka Schreiber-Gut z promocji w urzędzie złożyła życzenia twórcom i podziękowała za promowanie regionu. Czas umilały Bysławskie Frantówki. Był czas na podziwianie prac, a potem twórcy spotkali się na biesiadzie z tradycyjnymi kluchami. Wręczano im podziękowania.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.