Dominik Fijałkowski

Ten uniwerek już 10 lat integruje seniorów z Inowrocławia

Seniorzy wznieśli w „Inowrocławiance” toast z okazji 10-lecia UTW w mieście. Fot. Dominik Fijałkowski Seniorzy wznieśli w „Inowrocławiance” toast z okazji 10-lecia UTW w mieście.
Dominik Fijałkowski

Dzięki UTW starsi inowrocławianie zwiedzili kawał Europy.

Wspólną zabawą w Pijalni Wód „Inowrocławianka” seniorzy uczcili 10-lecie działalności w Inowrocławiu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Impreza odbyła się pod hasłem „10. Gaudeamus Seniorów Miasta Inowrocławia”.

- Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Inowrocławiu 10 lat temu z inicjatywy Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Działał przy filii tej uczelni przy ulicy Poznańskiej - wspomina Katarzyna Pałasz, koordynatorka UTW przy filii.

Obecnie przy WSG w Inowrocławiu nie ma już seniorskiego uniwersytetu. Stało się to na skutek zmian organizacyjnych. Nie oznacza to jednak, że UTW zniknął z miasta. Obecnie są dwa uniwersytety, które działają w ramach fundacji: „Ekspert - Kujawy” i „Bądźmy Razem - Łączmy Pokolenia”. Ta ostatnia była inicjatorką zorganizowania obchodów 10-lecia UTW w Inowrocławiu.

- Śmiało można powiedzieć, że na dziś oba uniwersytety mają około 400 słuchaczy. To spora grupa inowrocławskich seniorów - dodaje Katarzyna Pałasz reprezentująca UTW przy Fundacji „Bądźmy Razem - Łączmy Pokolenia”.

Kim są słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku? To osoby w wieku około 60 lat i więcej, które lubią w aktywny sposób spędzać wolny czas.

W programie zajęć są wykłady na różne tematy, które odbywają się co dwa tygodnie. Ponadto słuchacze biorą udział m. in. w nauce języków obcych, zajęciach z obsługi komputerów oraz zajęciach ruchowych.

Mogą też korzystać z szerokiej oferty wycieczek do teatrów i oper, a także krajoznawczych po Polsce i krajach Europy.

Muszę przyznać, że coraz trudniej wymyślać kolejne wyjazdy - zauważa Katarzyna Pałasz.

Nasi seniorzy zjechali już prawie całą Europę. Byli na Węgrzech, w Austrii, Francji, Niemczech, Czechach, na Litwie i Słowacji

W jubileuszowym spotkaniu w „Inowrocławiance” uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszenia prowadzącego UTW w Grudziądzu. Wspólnie z inowrocławianami i jeszcze trzema UTW w naszym województwie napisali projekt. Jako jeden z 16. w kraju zyskał on aprobatę Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. - Dzięki temu otrzymamy pulę środków na zwiększenie oferty edukacyjnej, na jeszcze ciekawsze zajęcia, a co najważniejsze na to, by odbywały się one bezpłatnie - mówi, nie kryjąc zadowolenia, Katarzyna Pałasz.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.