Ten rok poświęcony jest Kasprowiczowi

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Ten rok poświęcony jest Kasprowiczowi

Dominik Fijałkowski

Inowrocławskie muzeum wystąpiło z inicjatywą uczczenia wielkiego kujawskiego poety, a radni powiatowi powiedzieli TAK.

Wykłady, wystawy, a nawet imprezy turystyczne towarzyszyć będą obchodom Roku Jana Kasprowicza w powiecie inowrocławskim.

- Kilka ważnych rocznic, które będziemy obchodzić w 2016 przyczyniło się do tego, że Rada Powiatu przychyliła się do wniosku muzeum o ustanowienie Roku Jana Kasprowicza. Przede wszystkim w sierpniu uczcimy 90. rocznicę śmierci poety z Kujaw. Ponadto w bieżącym roku przypada 85-lecie utworzenia naszego muzeum oraz 50-lecie nadania mu imienia Kasprowicza i 40-lecie oddziału muzeum, Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu - wylicza Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Kujawskiego poetę zamierza się uczcić reprintem „Księgi ubogich”, wydanej przed stu laty. Ponadto ukażą się reprinty tomiku poezji Kasprowicza z grudnia 1888 roku i bajek z 1923 roku. Poecie poświęcona będzie majowa „Noc muzeów”, podczas której zaprezentowane zostaną rękopisy Kasprowicza. Zwiedzający będą mieli również okazję obejrzeć multimedialną prezentację o archeologicznych zainteresowaniach poety oraz o muzeum na Harendzie w Zakopanem.

Na czerwiec, w imieniny Jana, zaplanowano zjazd krewnych rodu Kasprowiczów. Przybędą Kloftowie, Roliradowie, Antczakowie i Kasprowiczowie.

1 sierpnia przypadnie 90. rocznica śmierci poety.

Obchodzona będzie pod pomnikiem przy ul. Solankowej w Inowrocławiu oraz w trakcie rajdu pieszego szlakiem Jana Kasprowicza. W muzeum wygłoszony zostanie wykład o pogrzebie poety i jego mauzoleum na Harendzie. Otwarta zostanie też wystawa numizmatyczna zatytułowana „Z portfela Jana Kasprowicza”.

- We wrześniu odbędzie się tradycyjne narodowe czytanie. W muzeum zamiast Sienkiewicza będziemy czytać utwory Jana Kasprowicza. Wystawimy też wszystkie „Roczniki Kasprowiczowskie” - zapowiada dyrektor Sikorska.

Rok poety uświetnią ponadto wystawa prac magisterskich i doktoranckich powstałych na bazie zbiorów muzeum w Inowrocławiu oraz ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół noszących imię Jana Kasprowicza i wszystkich szkół powiatu inowrocławskiego.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.