Ten remont jest nam bardzo potrzebny

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Justyna Trawczyńska

Ten remont jest nam bardzo potrzebny

Justyna Trawczyńska

190 milionów złotych ma kosztować zaplanowany remont szpitala we Włocławku.

W marcu, na otwarciu inkubatora przedsiębiorczości, marszałek Piotr Całbecki zapowiedział kompleksowy remont włocławskiej lecznicy. Docierają do nas sygnały, że może zabraknąć pieniędzy na ten remont.

Pomysł kapitalnego remontu szpitala wraca regularnie. W 2010 r. urząd marszałkowski poinformował, że Europejski Bank Inwestycyjny pomoże w modernizacji najważniejszych specjalistycznych szpitali w Kujawsko-Pomorskiem. Pieniądze z EBI, czyli 425 milionów złotych - zapowiadał urząd - będzie przeznaczonych na realizację wojewódzkiego programu inwestycyjnego, dzięki któremu dziewięć najważniejszych specjalistycznych szpitali regionu osiągnie standard obowiązujący w podobnych placówkach najbardziej rozwiniętych krajów Europy, pozwalający na wypełnianie misji zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną i regułami sztuki.

- Śmiało można powiedzieć, że to inwestycyjny pakiet stulecia, który zapewni konieczną transfuzję nowoczesności dla wojewódzkich lecznic - podkreślał wówczas marszałek Piotr Całbecki. Wśród tych placówek znalazł się włocławski szpital. Zaprezentowano wtedy wizualizację nowego kompleksu. Był to projekt podobny do tego, który przedstawiono kilka tygodni temu.

Minęło 6 lat i znów pojawia się koncepcja remontu lecznicy. Wiele osób zarzuca władzom regionu, że był to temat zastępczy, który pojawił się, gdy we Włocławku rozpatrywano możliwość odłączenia od województwa. Przypomnijmy, że projekt zaprezentowano na kilka dni przed tzw. „okrągłym stołem”.

Na ostatniej sesji sejmiku województwa radni przyjęli jednak uchwałę w sprawie gwarantowania przez województwo kredytu zaciąganego przez spółkę Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, co oznacza, że są pieniądze na realizację inwestycji.

Będzie ona przebiegać w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Rozpoczęcie prac planowane jest na przełom 2017 i 2018 r. Szacowany koszt inwestycji, która będzie finansowana ze wsparcia z Unii Europejskiej i innych źródeł, to 190 mln złotych.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.