Ten podatek mógłby zniszczyć aeroklub

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Ten podatek mógłby zniszczyć aeroklub

Dominik Fijałkowski

Uchwała przyjęta. Radni zwolnili z opłaty grunty i budynki przeznaczone na potrzeby uprawiania sportu lotniczego w Inowrocławiu.

- W krytycznej sytuacji znalazł się Aeroklub Kujawski w Inowrocławiu - poinformowała w piątek radnych Grażyna Filipiak, skarbnik miejski.

W życie weszły zmiany w ogólnopolskich przepisach podatkowych. Sprawiły one, że aeroklub musiałby zapłacić miastu w br. podatek od nieruchomości w kwocie około 100 tysięcy złotych, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż w poprzednich latach, kiedy to klub lotniczy odprowadzał do kasy Inowrocławia 3 tys. zł rocznie. W związku z tym, że z końcem stycznia mija termin składania deklaracji podatkowych, u prezydenta Ryszarda Brejzy pojawiła się delegacja aeroklubu z prośbą o pomoc w trudnej sytuacji.

- Nowy zapis ustawy znacznie zawężył możliwość udzielenia zwolnienia podatkowego - zauważył prezydent. Z ulg podatkowych mogą obecnie korzystać organizacje i stowarzyszenia prowadzące działalność na rzecz dzieci i młodzieży.

Pomóc w tej sytuacji mogła jedynie Rada Miejska przyjmując odpowiednią uchwałę. Podobne sytuacje zaistniały już w innych miejscowościach na terenie Polski, gdzie działają sportowe lotniska. Tamtejsze samorządy podjęły decyzje o zwolnieniach podatkowych.

W miniony piątek odbyła się w Inowrocławiu nadzwyczajna sesja rady. - Aeroklub nie zapłaciłby nam tych stu tysięcy złotych, bo po prostu nie dysponuje takimi pieniędzmi. Zdając sobie z tego sprawę, nie wpisaliśmy tej kwoty do budżetu miasta na rok bieżący - przypomniał radnym prezydent.

Do przyjęcia uchwały o zwolnieniu podatkowym dla Aeroklubu Kujawskiego namawiał radny Grzegorz Kaczmarek: - Klub lotniczy bardzo szeroko współpracuje z miastem. Działa na rzecz mieszkańców - dzieci i dorosłych. Dlatego proszę o poparcie projektu uchwały.

Radny Marek Słabiński z opozycji przypominał, że istnieje inna możliwość zwolnienia podatkowego. - Aeroklub musi posiadać lotnisko użytku publicznego. Czy nasze lotnisko ma taki status? - pytał radny.

Radny Janusz Radzikowski odpowiedział, że na dziś aeroklubu nie stać na to, by mieć takie lotnisko. Nie oznacza to jednak, że nie prowadzi się tam działań zmierzających ku takiemu rozwiązaniu. - Jednak nowa ustawa podatkowa weszła w życie tak szybko, że w tej chwili trzeba podjąć inne ruchy - przypomniał Radzikowski.

W piątek radni podjęli decyzję ponad politycznymi podziałami. Jednomyślnie, 20 głosami za, przegłosowali uchwałę, w której zapisano: „Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki lub ich część zajęte na potrzeby sportu lotniczego, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej”.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.