Temu KGW stuknęło 70 lat!

Czytaj dalej
Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Jadwiga Aleksandrowczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Temu KGW stuknęło 70 lat!

Jadwiga Aleksandrowczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich wiedzą, że ich organizacja powstała 70 lat temu. Niektórzy twierdzą, że była już przed II wojną światową.

Koło Gospodyń Wiejskich w Jaranowie w gminie Bądkowo należy do najstarszych n tym terenie. Panie mówią o siedemdziesięcioletniej tradycji, ale podczas spotkania jubileuszowego, w kuluarowych rozmowach, sołtys Sławomir Strzelecki powoływał się na swoje krewne, które w takim kole działały już przed wojną.

- Nie mamy na to dokumentów - rozkłada ręce Teresa Krępeć, która przewodniczy jaranowskiemu KGW nieprzerwanie od 16 lat. - Do tej działalności zaraziła mnie moja teściowa, Honorata Krępeć. Byłam nauczycielką w miejscowej szkole i jednocześnie prowadziliśmy z mężem gospodarstwo. Spodobała mi się atmosfera w kole i sama działalność kobiet, choć wtedy byłam „mieszczuchem” osiadłym na wsi - przyznaje pani Teresa.

Nie pobiła jednak rekordu koła w sprawowaniu w nim „władzy”. Ten rekord należy do Elżbiety Leśniewskiej, która była przewodniczącą 20 lat. Jubileusz był okazją, żeby obie panie, a także Annę Nowak uhonorować Medalami 150-lecia KGW.

Obecnie w kole jest 14 pań. Dojrzałych. - Brakuje nam młodszych koleżanek. Jakoś się nie garną do takiej działalności - przyznaje przewodnicząca.

Jubileuszowe spotkanie zorganizowano w lokalu Malwina w Bądkowie i wtedy wyszło jak wielu przyjaciół ma to koło. Obecny był senator Józef Łyczak. Nie zapomnieli o paniach wójt Ryszard Stępkowski i Dariusz Skierkowski, przewodniczący rady gminy. Przyjechały panie, m.in. Maria Kolińska, dyrektor regionalnego biura Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Włocławku i Anna Czajkowska, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Bądkowie. A to niepełna lista gości. Posypały się życzenia, kwiaty i upominki. A potem - długie rozmowy i wspomnienia, bo przez 70 lat nazbierało się różnych wydarzeń z udziałem pań i przez nie organizowanych, a także sukcesów na konkursach i pokazach.

Jadwiga Aleksandrowczjadwiga.aleksandrowicz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.