Teledysk Anety Figiel w klimacie retro. I we Włocławku! [wideo, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Renata Kudeł

Teledysk Anety Figiel w klimacie retro. I we Włocławku! [wideo, zdjęcia]

Renata Kudeł

Włocławianka Aneta Figiel, znana z programu "Jaka to melodia", nakręciła teledysk w rodzinnym mieście. Będzie śpiewać piosenkę ze swojego albumu "Plan A".

Aneta ukończyła III LO we Włocławku. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Występowała w znanych musicalach, takich jak: "Miss Sajgon", "Grease", "Chicago". W 2003 roku została laureatką programu "Szansa na sukces", śpiewając piosenkę zespołu "IRA".

Oprócz udziału w jednym z najpopularniejszych programów Telewizji Polskiej ("Jaka to melodia") Aneta ma na swoim koncie współpracę z czołowymi polskimi artystami, którzy bardzo chętnie zapraszają ją do współpracy podczas nagrań i koncertów. Są nimi między innymi Bajm, De Mono, Ryszard Rynkowski czy Maryla Rodowicz. Aneta pracuje również jako trener wokalny oraz przygotowuje solowy materiał. Sama jest kompozytorką i autorką tekstów.

Do programu trafiła z castingu

- Do programu "Jaka to melodia" trafiłam z castingu - wspomina. - Zorganizowano go po odejściu Ani Świątczak do zespołu "Ich Troje". Powiem nieskromnie, po przesłuchaniach czułam, że dostanę tę pracę. - Co sądzę o śpiewaniu coverów? Nie przepadam za nimi - twierdzi włocławianka. - Los spłatał mi figla i postawił na drodze program "Jaka to melodia", za co jestem bardzo wdzięczna. Ale całą siebie potrafię oddać tylko w swojej twórczości.

Jak mówi, nigdy nie liczyła, ile piosenek napisała. Kilkadziesiąt?

- Oczywiście, część z nich leży w szufladzie - przyznaje. - Niektóre oddałam innym artystom, jeszcze inne czekają na kolejną płytę. Nie mam ulubionej piosenki, każda z nich jest mi bliska, każda to inny etap. Ostatnio z radością śpiewam na koncertach piosenkę, którą napisałam na ubiegłoroczne święta Bożego Narodzenia, pod tytułem "W Tobie". Aneta Figiel wystąpiła w konkursie Eurowizji. - Do finału wybrano wówczas wyjątkowo tylko cztery ze 122 zgłoszonych na konkurs utworów - wspomina Marcin Michalski, włocławianin, wówczas dziennikarz muzyczny, dziś pracujący w Centrum Kultury "Browar B." Aneta Figiel była autorką słów i muzyki do tej piosenki. Niestety, utwór nie poprowadził jej do wygranej, ale jej sympatycy przyjęli go ciepło.
Aneta twierdzi, że nie lubi rywalizacji w muzyce. - To jest tak delikatna materia - mówi. - Ilu ludzi, tyle gustów. Gdyby zaproponowano jej po raz kolejny udział w tej imprezie to jaką dałaby odpowiedź? - Na tę chwilę chyba powiedziałabym nie, ale kto wie? Nigdy nie mów nigdy.

Inny świat, niż telewizyjny

- W programie "Jaka to melodia" ci, z którymi występuję, jak i osoby po drugiej stronie kamery, tworzą tę dobrą atmosferę i sympatię - mówi o swojej przygodzie, trwającej już kilka lat, z telewizją. - Na tej wzajemnej sympatii chyba opiera się fenomen tego programu.

Innym światem, niż ten telewizyjny, związany z programem, jest własna twórczość i realizowanie własnych ambicji. Aneta Figiel wydała swoją płytę pod tytułem "Plan A". Jakie wiążą się z nią emocje, nadzieje? - Emocje ogromne ale też chęć wydania płyty była duża - mówi Aneta Figiel. - Oczywiście każdy kto pokazuje swoją twórczość, odkrywa część siebie i musi liczyć się z oceną. Może trochę tego się bałam. Z drugiej strony, gdy obserwuję naszą publiczność na koncertach nabieram pewności, że to, co piszę ma swoich odbiorców i to coraz liczniejszych. Marzy mi się, żeby ludzie słuchali tej płyty od początku do końca, żeby uchwycili historię która jest tam wyśpiewana. Nie wiem tylko, czy w dzisiejszych, zabieganych czasach jest to wykonalne?

Będzie retro - zapowiada artystka

Piosenka "Samotny dzień" pochodzi z debiutanckiej płyty wokalistki "Plan A". Skąd pomysł, aby teledysk powstał w rodzinnym mieście? - Wiele rzeczy złożyło się na taką decyzję - mówi Aneta Figiel. - W teledysku wystąpi między innymi zespół "Wrzos", będą też włocławskie plenery - bulwary i most. Klimat? lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Będzie bardzo retro!
Włocławek dla Anety to przede wszystkim... mama i tata. Najbliżsi. - Powracam tu zawsze z łezką w oku i cieszę się bardzo ze wszystkich pozytywnych zmian! - mówi. - W teledysku chcemy przedstawić historię miłosną, ale w sposób oryginalny i nieoczywisty, nawiązując jednocześnie do dowcipnego tekstu piosenki. Historia rozgrywa się w pięknych plenerach Włocławka oraz na potańcówce dla starszych osób - zdradza.Plan zdjęciowy zlokalizowano w charakterystycznych punktach miasta, m.in. na moście, na bulwarach i przy przystani. Reżyserką teledysku jest Olga Czyżykiewicz znana m.in. ze współpracy z Margaret czy Sarsą.

- Cieszę się z możliwości współpracy z Anetą Figiel - mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. - Tym bardziej, że jest to artystka z Włocławka, która często podkreśla, że kocha nasze miasto i widzi pozytywne zmiany, które u nas zachodzą. Oczywiście dla miasta to okazja do promocji na szeroką, ogólnopolską skalę.

Renata Kudeł

Najchętniej zajmuję się kulturą, sztuką, edukacją. Najciekawsi w mojej pracy są ludzie - ci mniej i bardziej znani, ale mający w życiu coś, co ich wyróżnia. Pasję, talenty, chęć niesienia pomocy innym. Najpiękniejsi są cisi bohaterowie, nawet ci niedzisiejszy, niemedialni. Pisać o nich to przywilej tego zawodu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.