Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Tekst hymnu z błędem znalazł się w podręczniku do historii dla klasy szóstej

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Tekst hymnu z błędem znalazł się w podręczniku do historii dla klasy szóstej

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Uczniowie ćwiczą hymn, aby wspólnie zaśpiewać go na 100-lecie odzyskania niepodległości. Tymczasem w podręczniku tekst jest niepoprawny. MEN nic o tym nie wie.

- Czy znam hymn? No pewnie! - mówi Daria, siódmoklasistka z Bydgoszczy. Recytuje kolejne zwrotki. Gdy dochodzi do trzeciej, bez wahania kończy ją słowami: „Wrócił się przez morze”.

Tak jak wielu Polaków. - Trudno dziwić się dzieciom, skoro nawet w podręczniku jest błąd - denerwuje się pani Magdalena, mama szóstoklasistki. - Odkryłam to, gdy córka niedawno zaczęła uczyć się treści hymnu na pamięć. Coś nie zgadzało mi się w trzeciej zwrotce. Wydawało mi się, że poprawnie powinno być „Wrócim się przez morze”, a nie jak jest w książce „Wrócił się przez morze”. Sprawdziłam treść w internecie i okazało się, że miałam rację! Jestem tym oburzona. Z jednej strony ministerstwo chce, żeby dzieci znały hymn, a z drugiej nie zadbało o to, aby uczniowie mieli poprawny tekst do dyspozycji.

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, błędna treść hymnu jest zamieszczona w podręczniku do klasy 6 pt. „My i historia. Historia i społeczeństwo” autorstwa Bogumiły Olszewskiej i Wiesławy Surdyk-Fertsch. W książce zostały również przeanalizowane cztery zwrotki i refren. Pod trzecią czytamy m.in. „Czarniecki wyprawił się do Danii, by tam walczyć przeciwko Szwedom. Gdy Polsce zagroziło niebezpieczeństwo, Czarniecki natychmiast powrócił, by bronić kraju”.

Ilu uczniów przyswaja sobie tekst hymnu w takiej formie i ilu nauczycieli uważa go za poprawny, trudno policzyć. Tym bardziej, że większość z nas zna przeważnie dwie pierwsze zwrotki hymnu, a do tego popełnia różne błędy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji te najważniejsze wypunktowało w poradniku, który zamieściło na swojej stronie internetowej. Powinniśmy więc śpiewać „Kiedy my żyjemy”, a nie „Póki”, „Wrócim się przez morze”, a nie „Wrócił, rzucił czy rzucim”. Poprawny początek czwartej zwrotki to „Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany”, nie zaś „Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany”.

Tymczasem w szkołach w regionie trwają przygotowania do obchodów Święta Niepodległości i akcji śpiewania hymnu pn. „Rekord dla Niepodległej”. Przeważnie uroczystości odbędą się 9 listopada.

- Większość naszych uczniów zna całe cztery zwrotki hymnu, ponieważ są one śpiewane zawsze m.in. na rozpoczęciu roku szkolnego. Uczą się też go na bieżąco - mówi Alicja Cięgotura-Kujawa, wicedyrektor SP 4 w Inowrocławiu.

- Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nasi uczniowie znają hymn narodowy - zapewnia Hanna Rauchfleisch, dyrektor SP 38 w Bydgoszczy. - Co roku uczą się go we wrześniu i październiku. Tym razem przykładamy do tego szczególną wagę, weźmiemy też udział we wspólnym śpiewaniu hymnu. Przygotowaliśmy ponadto cały cykl uroczystości patriotycznych, m.in. wielki test o Niepodległej oraz wydarzenie „100 lat Niepodległej, bo wolność krzyżami się mierzy”.

- Szkoła nosi imię Sybiraków, toteż obchody Święta Niepodległości będą miały szczególny charakter, ze względu na zaproszonych gości - podkreśla Karolina Wolska, rzecznik prasowy Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.

W sprawie błędu, który znalazł się w podręczniku, poprosiliśmy MEN o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Pomorskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Zajmuję się edukacją w kraju i regionie. Interesują mnie również zagadnienia dotyczące szkolnictwa wyższego. Moja tematyka to również sprawy nauczycieli.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

43,50 87,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Gazeta Pomorska online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.