Technicy mechanicy z Tucholi są najlepsi w Polsce. Brawo!

Czytaj dalej
Fot. Archiwum ZSLiT
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Technicy mechanicy z Tucholi są najlepsi w Polsce. Brawo!

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Ranking portalu edukacyjnego Perspektywy pokazał, że mechanicy z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych zajęli pierwsze miejsce w kraju.

ZSLiT po raz kolejny znalazł się w prestiżowym zestawieniu najlepszych techników w kraju. Ranking ten wymienia wyróżniające się w Polsce szkoły ponadgimnazjalne, grupując je w kilku kategoriach. Tucholska szkoła miała sto procent zdawalności. Takich placówek było więcej, ale ta była lepsza niż inne i zajęła pierwsze miejsce, ponieważ przystąpiło w niej do egzaminu najwięcej uczniów. - To zdecydowanie męski i ciężki zawód. Uczniowie, którzy w zeszłym roku zdawali egzamin, nie wierzyli, że wszyscy zdali. Trzeba było mieć zdane 75 proc. praktycznego egzaminu i połowę teoretycznego - opowiada Dariusz Kotlenga, nauczyciel zawodu. - Czasem trafiają do nas uczniowie przez przypadek. Zapotrzebowanie na mechaników, którzy mają poukładane w głowie jest ogromne i nie mają kłopotu ze znalezieniem pracy po szkole. Trzeba być dobrym z przedmiotów ścisłych, by skończyć tę szkołę.

- Rywalizacja była bardzo duża, nasi uczniowie o jeden punkt wyprzedzili innych choćby z Rzeszowa, Kościerzyny czy Tarnobrzega - informuje szef oświaty w powiecie tucholskim Jerzy Kowalik. - Cieszymy się. Ten sukces nie przynosi materialnych nagród, ale podnosi prestiż szkoły.

Trzeba zaznaczyć, że jest to szkoła z tradycjami, jedna z najstarszych placówek w powiecie tucholskim. Uczy zawodów, co jest bardzo cenne w tych czasach. Jej absolwenci znajdują pracę i zajmują niejednokrotnie kierownicze stanowiska w dużych zakładach pracy w okolicy i w kraju. - Uczyłem w tej szkole i to trochę moja cząstka sukcesu, bo nauczyciele, którzy uczą zawodu - Dariusz Kotlenga i Grzegorz Szreiber - są absolwentami tejże szkoły i moimi uczniami - dodaje Kowalik. - Uczniowie udowodnili, że w małej miejscowości też można odnieść sukces.

Ten rewelacyjny wynik jest efektem wytężonej pracy uczniów i przede wszystkim nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy bardzo dobrze przygotowali przyszłych techników mechaników do egzaminów zawodowych. - My nie musieliśmy zgłaszać nigdzie wyników, to portal porównuje wyniki, a liczby nie kłamią, nasi uczniowie są najlepsi. Mamy stuprocentową zdawalność - mówi z zadowoleniem wicedyrektor szkoły Wojciech Kijora. - Egzaminy zawodowe są prowadzone przez komisję z zewnątrz. Są bardzo trudne i uczniowie naprawdę muszą się napracować, aby je zaliczyć, tym bardziej ten sukces i wynik cieszy. Daje to obraz naszej szkoły, że kształcimy fachowców.

Jak opowiada wicedyrektor, coraz więcej uczniów chce mieć fach w rękach. A z naborem do szkoły nie ma problemu. Do wszystkich klas znaleźli się chętni. Szkoła kształci w zawodach technik mechanik, informatyk, logistyk, ekonomista, handlowiec, gastronomicznym, jest też ZSZ. - Rodzice gimnazjalistów zaczepiają mnie i pytają, co mają zrobić, gdzie kształcić dzieci. W naszej szkole nie jest łatwo. Bo uczniowie zdają maturę taką samą, jak ci w ogólniaku, a jeszcze muszą się uczyć do egzaminu zawodowego, niektórych to przeraża, ale daje konkretny fach i nie zamyka też ścieżki edukacyjnej - dodaje. - Zdobycie konkretnego zawodu jest cenne.

ZSLiT również jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna z powiatu tucholskiego znalazł się wśród najlepszych w Polsce szkół w kategorii ranking egzaminów zawodowych, zajmując 115 pozycję.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.