Te budynki we Włocławku trzeba rozebrać, bo grożą zawaleniem

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Te budynki we Włocławku trzeba rozebrać, bo grożą zawaleniem

Małgorzata Goździalska

W tym roku już kilka budynków zostało wyłączonych z użytkowania.

Budynek wyłączony z użytkowania - tablice z takimi napisami spotykamy głównie w najstarszej części Włocławka. To domy grożące zawaleniem. Jednym z nich jest budynek stojący w narożniku ulic: Brzeskiej i Cyganka, którym zarządza Administracja Zasobów Komunalnych.

Część tego domu jest już wyłączona z użytkowania, ale w części mieszkają jeszcze lokatorzy. - Staramy się jednak o wyłączenie całkowite budynku- mówi Jan Basierski, pełniący obowiązki dyrektora AZK.

Spośród kamienic, którymi administruje Lokalne Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości wyłączona została ostatnio z użytkowania jedna z kamienic przy ulicy Świętego Antoniego. - Wskutek zapadnięcia się gruntu, część budynku się opuściła - wyjaśnia Krzysztof Chrabąszczewski. - Nadal jest jednak użytkowana część budynku, w której nie występuje zagrożenie.

Co decyduje o wyłączeniu z użytkowania? Cezary Tu-miński z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego mówi wprost: - Nie odpadający tynk, jak czasami sądzą lokatorzy, ale najczęściej konstrukcja grożąca zawaleniem.

Decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania poprzedza ekspertyza. Jakie są losy opuszczonych przez lokatorów budynków? Zwykle skazane są na rozbiórkę, choć czasami, ale to zdarza się naprawdę rzadko, poddawane są generalnemu remontowi i przywracane do użytkowania.

Ile budynków zagrożonych katastrofą budowlaną, czyli wyłączonych z użytkowania jest we Włocławku? W tym roku Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał kilka decyzji o wyłączeniu z użytkowania. - Zwykle dotyczyło to budynków na Starym Mieście - mówi Cezary Tumiński.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, budynki mieszkalne poddawane są ogólnym przeglądom każdego roku. To jest obowiązek właściciela lub administratora. Natomiast co pięć lat przeprowadzane są w kamienicach przeglądy szczegółowe.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.