Taniec, muzyka, wolontariat

Czytaj dalej
Fot. Maciej Ciemny
Maciej Ciemny

Taniec, muzyka, wolontariat

Maciej Ciemny

Zdobywają laury w całej Polsce. Wczoraj doceniono ich na scenie świeckiego ośrodka kultury.

Około pięćdziesięciu osób przewinęło się wczoraj przez scenę sali widowiskowej OKSiR. Nagrodzono zasłużonych twórców kultury za działalność w zeszłym roku.

- Taki dzień jest raz na cztery lata - mówiła jedna z młodych tancerek mając na myśli 29 lutego. - Na szczęście, nagrody są co roku - podsumowała rezolutna dziewczynka.

Największe owacje zebrała Monika Tom. Instruktorka tańca prowadzi trzy zespoły dla dziewcząt w różnym wieku: Show, Malachit i Szmaragd.

Wszystkie mogą pochwalić się tryumfami na ogólnopolskich konkursach tańca.

- Dzieci stoją w kolejce, żeby zapisać się na te zajęcia - mówi Agnieszka Puza, PR menedżer OKSiR-u. - W połowie marca powinny ruszyć przyjęcia do kolejnej grupy.

Poprzedni rok za udany może też uznać Sławomir Kawka. Organizowane przez niego od lat wybory miss ziemi świeckiej i chełmińskiej jeszcze nigdy nie miały tak bogatej oprawy. Udało mu się też wydać płytę Izby Lordów, gdzie na perkusji grał Rysiek Bieniek, zmarły przedwcześnie muzyk, który dziś jest patronem Festiwalu Mocnych Brzmień. Na scenie pojawił się także Andrzej Mularczyk, wokalista zespołu, który mimo choroby stara się angażować w życie kulturalne Świecia.

Zauważono też młodsze pokolenie. Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu i Krzysztof Kułakowski, zastępca burmistrza, mogli uścisnąć prawicę m.in. Mateusza Piątka i Michała Jaszkowskiego, którzy są pomysłodawcami projektu „Otwarty Zamek”, który sprawił, że dziedziniec warowni przez całe wakacje tętnił życiem.

Na swój pomysł dostali pieniądze w ramach konkursu „Żyj kulturą”. Wczoraj nie byli jedynymi, którzy za udaną realizację swoich projektów z tej puli zostali wyróżnienia. Nagroda trafiła także do rąk Czesława Wejnera. Wymyślił i wcielił w życie edukację pszczelarską dla przedszkolaków, której podsumowaniem był tzw. bal pszczółek, z rozmachem zorganizowany w hali.

W gronie laureatów nie mogło zabraknąć Tomasza Stannego, który jest dyrektorem „Blues na Świecie Festival”. W zeszłym roku publiczność, dzięki jego staraniom, mogła się wyszaleć m.in. na koncercie Ani Rusowicz. W tym roku pojawi się zespół Cree, ale też rząd zagranicznych artystów.

Najmłodszą nagrodzoną była sześcioletnia Maja Pieczka, którą doceniono za pracę plastyczną złożoną w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Niebo w kolorze - spotkanie z zorzą polarną”, organizowanym przez Polską Fundację Sportu i Kultury - oddział w Płocku.

Maciej Ciemny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.