Tam w regionie już wkrótce dopłynie gaz [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Muszyński/archiwum
Katarzyna Paczewska

Tam w regionie już wkrótce dopłynie gaz [infografika]

Katarzyna Paczewska

W Kujawsko-Pomorskiem do wielu miejsc dopływa już błękitne paliwo (stan obecny - patrz infografika). Rozwój zabudowy mieszkaniowej wokół dużych miast miał i ma wpływ na rozbudowę gazociągów.

Największą firmą w Polsce, jeśli chodzi o dostarczanie błękitnego paliwa do domów i firm, jest Polska Spółka Gazownictwa (PSG). W jej ramach działa Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy. Obejmuje on swoim zasięgiem całe nasze województwo.

- W regionie mamy 144 gminy, z czego 67 z nich jest zgazyfikowana - wylicza Artur Michniewicz, rzecznik prasowy PSG. - OZG w Bydgoszczy ma 4883 km sieci gazowej oraz 72 141 przyłączy gazowych. Od 2010 roku wybudowaliśmy prawie 1000 km sieci gazowej i prawie 10 000 przyłączy gazowych. Każdego roku średnio budujemy ponad 150 km sieci i około 1600 nowych przyłączy. W tym roku na zadania inwestycyjne związane z rozbudową sieci gazowej zaplanowaliśmy około 30 mln zł.

Gdzie PSG wybuduje nowe sieci gazowe?

W 2017 roku m.in. na osiedlu Grażyny w Brodnicy, na osiedlu Grębocin nad Strugą w Toruniu, na osiedlu Opławiec i Smukała w Bydgoszczy, w Kowalewie (gm. Szubin) i w miejscowości Piaski (gm. Grudziądz).

- Ponadto, w oparciu o zainteresowanie mieszkańców i już zawarte umowy o przyłączenie do sieci gazowej, zrealizujemy szereg mniejszych zadań inwestycyjnych na terenie województwa – wyjaśnia rzecznik PSG. - W trakcie projektowania mamy następujące gazyfikacje: Jastrzębie (gm. Bartniczka), Grębocin (gm. Lubicz), Zamość (gm. Szubin). Realizacja tych inwestycji przewidziana jest na lata 2018-2019.

Tam w regionie już wkrótce dopłynie gaz [infografika]

Natomiast dla miejscowości Trzciniec (gm. Białe Błota) oraz Czarne Błoto (gm. Zławieś Wielka) przygotowane są postępowania na wyłonienie projektantów.

Dodatkowo, OZG w Bydgoszczy ubiega się o dofinansowanie z UE dla projektów obejmujących: Rynarzewo (gm. Szubin), Przyłęki (gm. Białe Błota), Brzoza, Olimpin, Kobylarnia (gm. Nowa Wieś Wielka) oraz Więcbork.

Oddział analizuje również ekonomiczną opłacalność inwestycji dla: Borówna (gm. Dobrcz), Serocka (gm. Pruszcz) i Górska (gm. Zławieś Wielka).

Oni też doprowadzą gaz

W naszym regionie sieci, do których można się podłączyć, mają również inne firmy, choćby Duon. - W województwie kujawsko-pomorskim dostarczamy gaz do klientów w Lubiczu i Grębocinie. Długość naszej sieci gazowej w tych miejscowościach to 48,8 km - podaje Anna Świtalska, zastępca dyrektora finansowego w Duon Dystrybucja. - Planujemy dalszą gazyfikację tych miejscowości, a także pobliskich lokalizacji.

Przeczytaj: Gaz dla gospodarstw domowych od Plusa

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby doszło do gazyfikacji muszą być spełnione pewne warunki techniczne i wykazana opłacalność ekonomiczna inwestycji. Na wskaźnik ten składają się m.in.: zainteresowanie mieszkańców i firm, możliwość lokalizacji sieci gazowych w terenach gminnych i ogólnodostępnych oraz wysokość opłat za umieszczenie infrastruktury w pasie drogowym (zbyt wysokie stawki uchwalane przez gminę mają negatywny wpływ na opłacalność inwestycji).

Dlaczego gazyfikacja trwa dłużej albo inwestycja jest opóźniona? Jest to najczęściej związane z koniecznością prowadzenia długotrwałych negocjacji z właścicielami gruntów, po których projektowany jest gazociąg.

Gdy chcesz korzystać z gazu ziemnego

Informacje znajdziesz na stronach firm. Szukaj też mapy systemu, na której sprawdzisz, czy miejscowość ma dostęp do sieci gazowej.

Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.