Takiego poligonu jak w Grupie nie ma w całej Europie!

Czytaj dalej
Fot. kpt Daniel Chądzyński
Daniel Dreyer

Takiego poligonu jak w Grupie nie ma w całej Europie!

Daniel Dreyer

Pomaganie rannym w katastrofach lotniczych wojskowi strażacy trenować mogą już w niemal realnych warunkach. Na nowym poligonie.

W wojskowym gronie w Grupie (gm. Dragacz) do użytku oddano nowy poligon pożarniczy Centrum Szkolenia Logistyki.

Na poligonowym placu zamontowano trenażery statków powietrznych. Makiety samolotu casa, odrzutowca F-16 i śmigłowca Mi-17 wykonano w naturalnej wielkości, dzięki czemu ćwiczenia ratunkowe i gaśnicze będą tu prowadzone w warunkach niemal identycznych jak podczas prawdziwej akcji.

Powstały także: budynek szkoleniowo-socjalny, komora treningowa ze ścieżką do ćwiczeń w zadymieniu, wieża z system sterowania umożliwiającym prowadzenie szkolenia w dzień i w nocy oraz monito-rowanie i nagrywanie ćwiczących.

- Na poligonie szkolić się będą strażacy z Lotniskowych Grup Ratowniczych oraz około stu słuchaczy rocznie przechodzących szkolenie podstawowe w zawodzie strażak. Kursy te realizuje Szkoła Specjalistów Pożarnictwa - mówi kpt. Daniel Chądzyński, oficer prasowy Centrum Szkolenia Logistyki.

„Należy podkreślić, że to jedyny tego typu obiekt w europejskich krajach NATO, w którym możliwe stanie się prowadzenie profesjonalnych szkoleń lotniskowych służb ratowniczych” - w liście do uczestników uroczystości oddania poligonu do użytku napisał Bartłomiej Grabski podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Jak podała „Polska Zbrojna”, koszt przygotowania całego poligonu wyniósł niemal 20 mln złotych.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.