Takiego orszaku jeszcze nie było

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Joanna Pluta

Takiego orszaku jeszcze nie było

Joanna Pluta

6 stycznia przez Bydgoszcz przejdzie kolejny już Orszak Trzech Króli. Tym razem będzie wyjątkowy. I to z kilku powodów.

To będzie już trzecia edycja orszaku, który z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

- Nasz orszak stał się jednym z największych w Polsce. Przed rokiem towarzyszyło mu około 12 tysięcy kolędników - podkreśla Anna Perlik-Piątkowska, rzecznik prasowa orszaku. - Myślę, że tym razem będzie ich jeszcze więcej.

Co wyróżni tegoroczną jego edycję od poprzednich? Między innymi wyjątkowe kostiumy. - Stroje nie będą już wypożyczane, jak działo się to wcześniej, tylko zostały uszyte specjalnie na tę okazję - tłumaczy Perlik-Piątkowska. - Scenariusz się oczywiście nie zmienił - śmieje się. - Trzej królowie podążą za gwiazdą na spotkanie ze Świętą Rodziną. Towarzyszyć im będą orszaki w kolorach niebieskim, zielonym i czerwonym, które symbolizują wiarę, nadzieję i miłość. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary.

Trasa orszaku będzie wiodła przez najciekawsze zakątki miasta i tym razem przypomni o związkach Bydgoszczy z wodą. W tym roku królowie pojadą na wielbłądzie i koniach. Wielbłąd, na którym zobaczymy króla Baltazara przyjedzie do Bydgoszczy z minizoo w Horodyszczu. Na zakończenie orszaku będzie można zrobić sobie zdjęcie z aktorami i zwierzętami.

III Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się mszą świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku.

Lista dodatkowych atrakcji podczas Orszaku:

 1. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie z minizoo w Horodyszczu w województwie lubelskim.
 2. Trasa Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli powiedzie przez najbardziej urokliwe zakątki miasta i przypomni o związkach Bydgoszczy z wodą. Orszak przejdzie przez dwa mosty, w tym most Sulimy-Kamińskiego, który w ubiegłym roku odzyskał swój przedwojenny wygląd. Pochód będzie mijał Wyspę Młyńską. Uczestnicy Orszaku będą mogli też podziwiać budynek Opery Nova oraz tzw. szklane spichlerze, które stały się architektonicznymi symbolami Bydgoszczy.
 3. Podczas przejścia Orszaku rozdawane będą papierowe korony. W tym roku organizatorzy przygotowali ich aż 5 tysięcy.
 4. Odtwórcą roli króla Baltazara (król afrykański) będzie Izaak Antwi-Boasiako, kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy (tzw. Duchacze). Pochodzi z Ghany, do Polski przyjechał w 2011 r.
 5. W tym roku Bydgoski Orszak Trzech Króli upamiętniał będzie także 1050. rocznicę chrztu Polski.
 6. Razem z uczestnikami do Stajenki podążą szczudlarze w strojach aniołów.
 7. Z Trzema Królami podąży także Starzec Symeon.
 8. Dzieci będą mogły w stajence złożyć rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.
 9. W tym roku na Starym Rynku stanie wysoka scena – tak, by Święta Rodzina i królowie byli dobrze widoczni.
 10. Po zakończeniu Orszaku będzie możliwość zrobienia zdjęć ze zwierzętami.
 11. Cukiernia Adama Sowy przygotuje dla uczestników gorącą herbatę i okolicznościowe pierniki.
Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.