Taka pracownia na wsi to fenomen!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Lewandowski
Agnieszka Romanowicz

Taka pracownia na wsi to fenomen!

Agnieszka Romanowicz

Fantastyczna oferta na ferie w Świeciu dla dzieci z zacięciem artystycznym.

Młodzież ze Świecia i okolic Gruczna ma sposobność uczyć się sztuki w niezwykłych warunkach i od znakomitego nauczyciela.

Chodzi o dom katechetyczny przy parafii w Grucznie, który był gospodarzem aktywności na wielu polach. Dobrze znają go malarze, fotograficy, przyrodnicy i aktorzy.

Urzęduje tam również grupa przedszkola i od niedawna Otwarta Strefa Twórcza. To pracownia Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, w której instruktorem jest znakomity grafik Łukasz Lewandowski.

Wcześniej pracownia szukała swojego miejsca w dolinie Wisły, by osiąść u księdza na 10 kolejnych lat. Do dyspozycji Strefy są dwie sale, w mniejszej młodzież tworzy, większa zaś jest wymarzona pod wystawy.

- Wiążemy z tym miejscem wiele planów - mówi Romuald Dworakowski, kierownik OKSiR w Świeciu. - Udoskonalimy wnętrze i otoczenie Strefy. Chcemy zorganizować w niej zajęcia ceramiczne pod kierunkiem doktoranta z UMK i związaną z nimi budowę pieca, który stanie przy wejściu do Strefy. Będzie on centrum imprez organizowanych podczas wypalania naczyń.

Dodatkową zachętą do inwestowania w Strefę jest wsparcie sołectwa Gruczno oraz jej malownicze otoczenie, bo Strefa znajduje się nad strumieniem przy popularnym szlaku spacerowym.

Tymczasem toczy się w niej intensywne życie. Młodzież pracuje nad linorytami.

- Wyposażenie pracowni jest na poziomie uniwersyteckim - podkreśla instruktor. - Pracujemy na niecodziennych obiektach. Mamy duży zasób modeli, w tym dzieła sztuki sakralnej z parafii w Grucznie. Prace są przechowywane w specjalistycznych szafach do archiwizacji. Nie powstaną na chwilę, będą miały swoją historię.

Młodzież przenosi rysunki na matryce. Zajęcia są dostosowane do stopnia zaawansowania uczestnika i jego znajomości materiału.

Najlepsze prace będą zgłoszone do Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu.

W ferie zajęcia odbywają się od godz. 11 do 15. W dni powszednie - popołudniami. Warto dodać, że można w nich uczestniczyć bezpłatnie!

Romuald Dworakowski i Łukasz Lewandowski zachęcają do udziału młodzież ze Świecia: - Przecież Gruczno jest jak dzielnica Świecia. Dojeżdża tam miejski autobus - podpowiadają.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.