Barbara Szczepuła

Tajna radiostacja w akademiku Politechniki Gdańskiej

Studenci (od lewej): Łęgowski, Gronet, Marchlik. Rok 1955 Fot. archiwum T. Marchlika Studenci (od lewej): Łęgowski, Gronet, Marchlik. Rok 1955
Barbara Szczepuła

W roku 2003, podczas zjazdu absolwentów Wydziału Łączności Politechniki Gdańskiej, jeden z kolegów przyznał się, że wtedy, w 1953 roku, doniósł do ZMP o tej radiostacji. Przez całe życie miał z tego powodu wyrzuty sumienia.

Jest marzec 1953 roku. Śmierć Josifa Wissarionowicza Stalina pogrąża w rozpaczy całą postępową ludzkość. Mimo tego nieszczęścia życie toczy się dalej. W maju uczniowie zdają matury, wyjeżdżają na wakacje, potem rozpoczynają studia. Niektórzy - na Wydziale Łączności Politechniki Gdańskiej.

Inauguracja wydziałowa ma miejsce już pierwszego września, bo miesiąc przeznaczono na wyrównanie poziomu wiedzy nowo przyjętych.

W dalszej części reportażu przeczytasz między innymi:

  • Jakie były kulisy afery z radiostacją?
  • Kto przywiózł do akademika wzmacniacz?
  • Komu zarzucano dywersję i sabotaż?
  • Kto bronił kolegów?
  • Jakie były konsekwencje afery?
Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Barbara Szczepuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.