WM

Tajemnica odkryta na zdjęciach - tajne zakłady w Bydgoszczy na aukcji!

Tajemnica odkryta na zdjęciach - tajne zakłady w Bydgoszczy na aukcji! Fot. Archiwum
WM

Na portalu aukcyjnym pojawiły się zdjęcia pokazujące wjazd i wartownię tajnych zakładów zbrojeniowych na Osowej Górze w Bydgoszczy w czasie II wojny. To spora sensacja.

„1942 Feldflugplatz Bromberg Eingang im Wald selten Luftwaffe” - brzmi opis zdjęcia, które na początku roku pojawiło się na niemieckojęzycznej wersji portalu e-bay. Drugie zdjęcie pojawiło się na nim niedawno. Oba obrazy przedstawiają ten sam budynek z wyraźnym napisem „Bromberg”. Na drugim zdjęciu, datowanym na 1942 rok, budynek jest pomalowany w barwy ochronne. Dla znawców opis zdjęcia nie stanowi zagadki.

Zdjęcia są dlatego sensacyjne, że najprawdopodobniej przedstawiają wjazd do tajnych w czasie II wojny światowej zakładów zbrojeniowych Luftamunitionsanstalt 1/II Bromberg. Produkowały amunicję dla niemieckich sił powietrznych - praktycznie wszystko, co przenosiły niemieckie samoloty.

- Fajnie że pojawiają się takie zdjęcia, dzięki nim można zobaczyć coś, co było owiane legendą. Dla pasjonatów historii są to bardzo ciekawe unikaty - mówi Jarosław Butkiewicz, znawca historii zakładów zbrojeniowych Dynamit AG.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

  • gdzie znajdowały się zakłady zbrojeniowe
  • jaką broń Niemcy produkowali w Bydgoszczy

 

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
WM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.