Tablica dla sołtysa i radnego ze Strzelna

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Tablica dla sołtysa i radnego ze Strzelna

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

„Człowiek o wielkim sercu, którego pasją stała się praca dla ludzi” - czyli Franciszek Pruczkowski, którego właśnie uhonorowano.

Franciszka Pruczkowskiego znali wszyscy. Był społecznikiem, sołtysem, radnym, ludowcem, członkiem rady parafialnej. Za kilka dni minie 5. rocznica jego śmierci. Mieszkańcy gminy postanowili upamiętnić pana Franciszka. Trzeciego maja na froncie kamienicy przy ulicy Świętego Ducha 19, gdzie mieszkał, odsłonięto tablicę jego pamięci.

Franciszek Pruczkowski urodził się w Górkach pod Strzelnem 1 stycznia 1932 roku. W późniejszych latach mieszkał i prowadził gospodarstwo rolne w Sławsku Dolnym. W 1957 roku po raz pierwszy został radnym gminy Strzelno. W tym samym roku został także sołtysem swojej wsi. Franciszek Pruczkowski radnym był do listopada 2010 roku, z przerwą w latach 1998-2002. Obowiązki sołtysa pełnił do 2000 roku. Franciszek Pruczkowski był także przewodniczącym rady nadzorczej spółdzielni mleczarskiej w Strzelnie i jej prezesem, był wiceprezesem cukrowni w Kruszwicy i członkiem Związku Buraka Cukrowego, od 1965 do 1985 roku pełnił funkcję prezesa rady nadzorczej GS, zasiadał także we władzach LZS. Wielokrotnie został odznaczony za swoją działalność samorządową i rolniczą. Przez 27 lat był członkiem rady parafialnej Świętej Trójcy w Strzelnie. Był inicjatorem ufundowania figury św. Marii Panny oraz odnowienia krzyża w Sławsku Dolnym. Zaangażował się w postawienie krzyża przy kościele w Strzelnie. Zmarł 11 maja 2011 roku.

Przewodniczącą komitetu organizującego uroczystość, a wcześniej przygotowującego tablicę pamiątkową była Violetta Majkut. W komitecie zasiedli także Krzysztof Szarzyński, ks. kanonik Otton Szymków, Ewaryst Matczak, Krzysztof Mleczko, Włodzimierz Jopek i Andrzej Pruczkowski. Tablicę sfinansowali sponsorzy i ro- dzina.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.