Ta piękna historia jest dziś kontynuowana z sukcesami

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Mlodecka

Ta piękna historia jest dziś kontynuowana z sukcesami

Jolanta Mlodecka

150-lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich uczciły panie, członkinie KGW w gminie Radziejów. Z powodzeniem kontynuują te tradycje.

„Towarzystwo Gospodyń” - taką nazwę przyjęła pierwsza organizacja kobieca, która powstała w 1866 r. Dopiero pół wieku później, już po odzyskaniu niepodległości, w 1918 r. organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę: „Koło Gospodyń Wiejskich”. W trudnym czasie, kiedy dopiero zaczęła się kształtować samorządność, kobiety stawiały sobie do realizacji bardzo ambitne zadania.

O tej historii, a także współczesności mówiła podczas jubileuszowej uroczystości w Płowcach Renata Rutkowska, przewodnicząca Gminnej Rady KGW. Obecnie działające w powiecie radziejowskim koła kontynuują najpiękniejsze tradycje swych poprzedniczek.

Najwięcej, 13 kół, w powiecie radziejowskim kół funkcjonuje w gminie Radziejów. Nie ma takiej imprezy na wsi, by nie uczestniczyły w niej panie z kół gospodyń wiejskich. W powiecie radziejowskim to środowisko jest bardzo aktywne. To są już inne koła niż te, działające przed dwudziestu, trzydziestu laty. Inne priorytety, inne ambicje. Choć wciąż najważniejsza jest działalność dla wsi i własnej rodziny - twierdzi Urszula Rosół, przewodnicząca Powiatowej Rady KGW.

Gospodynie chcą być aktywne, pokazać, co umieją, podzielić się swoimi doświadczeniami i zdobyć kolejne. Nie zmykają się we własnym gronie, współpracują z innymi organizacjami, choćby ze strażakami, bibliotekami, czy lokalną grupą działania lokalnymi samorządami.

W dowód uznania za tę pracę wręczone zostały okolicznościowe medale 150-lecia KGW. Otrzymały je: Danuta Serdak, Zofia Kwiatkowska, Urszula Rosół, Irena Piasecka, Renata Rutkowska, Maria Kruszyńska i Danuta Skowrońska.

Gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej działalności.

Jolanta Mlodecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.