Ta kamienica jest na pewno do wyburzenia

Czytaj dalej
Fot. Anna Klaman
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Ta kamienica jest na pewno do wyburzenia

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Pisaliśmy o złym stanie domu przy ul. Kościuszki w Czersku i tym, że może tu dojść do zaprószenia ognia. I tak się stało. W połowie roku nikogo tu już nie będzie.

Inspektor nadzoru budowlanego już wiele lat temu zgłaszał swoje uwagi. Przez lata samorządowcy zamiatali ten problem pod dywan. Są dwa mieszkania własnościowe, ale i lokatorskie, a więc jest wspólnota. Zabrakło niestety wyobraźni lub pieniędzy, by zadbać o bezpieczeństwo. W czwartek doszło tam do pożaru - ogień zaprószyła lokatorka, o której pisaliśmy już, że stwarza duże zagrożenie ze względu na swój stan psychiczny. Czarny scenariusz się sprawdził. Kobieta rozpaliła ogień w piecu kaflowym i wyszła, zostawiając uchylone drzwiczki i obok worek z opałem. W domu znajdował się przypadkiem policjant i to on wezwał służby.

Jak się dowiedzieliśmy, MGOPS zadziałał, ale procedury trwają - był już wyrok o ubezwłasnowolnieniu kobiety, ale się jeszcze nie uprawomocnił. Kobieta trafi najpewniej wkrótce do DPS-u. Pożar udało się ugasić, ale zniszczenia są spore. Piec przewrócił się, niszcząc własnościowe mieszkanie na parterze.

Burmistrz Jolanta Fierek mówi, że do połowy tego roku dom będzie już pusty, a potem najpewniej zostanie wyburzony. Nie ma innej możliwości. Właściciele mieszkań własnościowych dostaną lokale w nowym bloku przy ul. Transportowców, ale trwają jeszcze negocjacje w sprawie rekompensaty za grunt. Budynek będzie zasiedlany między listopadem a grudniem - jakiś czas będą się musieli przenieść do mieszkań zastępczych. Doraźnie AZK ma wyremontować zniszczony pokój na parterze.

Doszło też do porozumienia z jedną z lokatorek, która dotąd nie chciała się zgodzić na wyprowadzkę. To starsza osoba, która twierdziła, że nie będzie się już nigdzie z racji wieku wynosić. -

Porozumiałyśmy się - mówi burmistrz. - Zapewniłam tą panią, że wesprzemy ją, jak tylko to możliwe. Dostanie dwa pokoje, tak jak chce, i będzie sobie mogła nowe mieszkanie wybrać spośród kilku. Pomożemy jej przy przeprowadzce - zawieziemy wszystkie meble i pomożemy w ich ustawieniu i zawieszeniu. Najważniejsze - gdy kamienica będzie pusta, zostanie najpewniej, jak mówi Fierek, wyburzona.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.