Ta jednostka jest zbyt ważna dla miasta

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Ta jednostka jest zbyt ważna dla miasta

Dominik Fijałkowski

Bartosz Kownacki zdementował przedwyborcze deklaracje szefa MON. Byt inowrocławskiej bazy lotniczej nie jest zagrożony

1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu i podległą jej miejscową 56. Bazę Lotniczą wizytował w piątek Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Na dziedzińcu jednostki przy ul. Jacewskiej padła ważna deklaracja. - Nie ma żadnych planów likwidacji bazy lotniczej w Inowrocławiu - zapewnił wiceminister.

Bartosz Kownacki odniósł się w ten sposób do ubiegłorocznych przedwyborczych wypowiedzi Tomasza Siemoniaka, ówczesnego ministra obrony narodowej. W październiku 2015, podczas wizyty w Pruszczu Gdańskim Siemoniak deklarował rozwój tamtejszej 49. Bazy Lotniczej, która także wchodzi w skład inowrocławskiej brygady. Słowa szefa MON sprawiły, że alarm wszczęli przedstawiciele SLD, na czele z poseł Anną Bańkowską. Ich zdaniem, obietnice ministra mogły oznaczać zaprzestanie inwestycji na terenie 56. BLot w Inowrocławiu, a ostatecznie nawet likwidację bazy.

W miniony piątek wiceminister MON zapewnił, że przyszłość inowrocławskiej bazy nie jest zagrożona. - Mamy świadomość wagi tej jednostki dla Inowrocławia. To przecież kadra licząca ponad siedemset osób. Do tego członkowie jej rodzin. Żadnych planów likwidacji nie ma - zaznaczył Kownacki.

Gość dodał też, że w 56. bazę zainwestowano dotychczas setki milionów złotych, a więc jej likwidacja byłaby przede wszystkim przejawem niegospodarności. Istnienie inowrocławskiej bazy związane jest też z rządowymi programami śmigłowcowymi. Zakładają one zakup maszyn wielozadaniowych oraz uderzeniowych. Tych ostatnich na początek ma być 16. Z czasem liczba nowoczesnych helikopterów bojowych będzie rosła.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.