Hanna Walenczykowska

Szybkie wykrycie raka płuc zwiększa szansę na przeżycie. Badania diagnostyczne uruchomi Centrum Onkologii.

Centrum Onkologii przygotowuje program badań w kierunku raka płuc. Fot. Dariusz Bloch Centrum Onkologii przygotowuje program badań w kierunku raka płuc.
Hanna Walenczykowska

Bydgoskie Centrum Onkologii przygotowuje się do przeprowadzania badań wczesnego wykrywania raka płuc. Dedykowane one będą wieloletnim palaczom w wieku 50 – 69 lat. Projekt ruszy pod koniec 2020 roku.

Rak płuc jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Najnowsze dane pokazują, że nowotwór płuc zabija więcej Europejczyków niż raki piersi, jelita grubego i prostaty łącznie. Jednym z powodów tak dużej śmiertelności jest to, że rak płuc w pierwszym okresie nie wywołuje żadnych objawów chorobowych. Dlatego też bydgoskie Centrum Onkologii przygotowuje się do wdrożenia nowego cyklu badań, dzięki którym możliwe będzie wczesne wykrycie guza.

Szansą szybka diagnoza

- Skuteczną metoda jest leczenie operacyjne – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii. - Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania.

Kto będzie mógł skorzystać z badań i kiedy one się rozpoczną? Objawy, które powinny zaniepokoić palaczy i nie tylko. Przeczytaj ciąg dalszy artykułu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.