Szybkie kursy - czyli jak najwięcej wiedzy w jak najkrótszym czasie

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Richter

Szybkie kursy - czyli jak najwięcej wiedzy w jak najkrótszym czasie

Dorota Richter

Obecnie stawia się raczej na wąskospecjalistyczne kursy, pozwalające przyswoić konkretne umiejętności, niekoniecznie wsparte szeroką wiedzą teoretyczną.

Zmienia się również sposób dostarczania informacji szkoleniowych - aby przekazać wiedzę swoim pracownikom, firmy organizują szkolenie u siebie. Stosują też z nowoczesne metody i coraz częściej korzystają z internetu.

Szkolenia online czy webinaria, często organizowane w miejscu pracy, szybko podnoszą efektywność zatrudnionych, którzy w trakcie transmisji zadają pytania i na bieżąco wypróbowują to, czego się nauczyli. Internetowe kursy są wygodne, ponieważ nie wymagają dojazdu do miejsca szkolenia - zazwyczaj można odbywać je w każdym miejscu i o każdej porze. Ich minusem jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi kursantami. Użytkownicy mediów społecznościowych udowodnili jednak, że znajomość tylko w sferze wirtualnej nie musi być problemem.

- Myślę, że szkolenia tradycyjne zostaną zdominowane przez internetowe, choć oczywiście wciąż mamy grupę zawodów, w przypadku których kursy online się nie sprawdzą. Trudno wyobrazić sobie np. chirurga uczącego się wyłącznie przez internet - mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes zarządu firmy Loyd. Wielu starszych pracowników nieposługujących się na co dzień nowoczesnymi technologiami również może mieć trudności z zaakceptowaniem internetowej formy nauki. Dla młodych jest to już naturalne.

Coraz częściej pracownicy dokształcają się też na własną rękę. Wielu z nich korzysta z kursów internetowych, które pozwalają wybrać dowolną porę nauki. Niestety, niektóre szkolenia są płatne, co wiąże się czasami z niemałymi kosztami. Warto rozejrzeć się więc za bezpłatnymi możliwościami zdobywania wiedzy, które często finansuje Unia Europejska .

Platformą oferującą bezpłatną możliwość nauki jest na przykład Akademia PARP. Na stronie www.akademia parp.gov.pl znaleźć można szkolenia przygotowane przez polskich ekspertów dla pracowników mikro, małych i średnich firm, jak również dla osób, które dopiero chcą stawiać swoje pierwsze kroki w życiu zawodowym, myślą o dokształceniu czy o poszerzeniu swoich umiejętności.

Autor: Dorota Richter

Dorota Richter

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.